W Senacie wystawa o historii polskiej kolonii w Budapeszcie

W Senacie wystawa o historii polskiej kolonii w Budapeszcie
Ta wystawa jest malutkim wycinkiem kilkudziesięcioletniej historii kolonii polskiej w Budapeszcie - powiedziano na otwarciu wystawy(fot. Senat/facebook)

• Losy polskiej kolonii w Budapeszcie, głównie w okresie międzywojennym, można poznać, dzięki wystawie "Polacy na Koebanyi", którą w Senacie otworzył marszałek izby Stanisław Karczewski.
• Na wystawę składa się kilkadziesiąt czarno-białych zdjęć.

"Ta wystawa jest malutkim wycinkiem kilkudziesięcioletniej historii kolonii polskiej w Budapeszcie, która rozpoczęła organizowanie się i życie już w końcu XIX w. Wtedy przede wszystkim z Małopolski zachodniej przybywali biedni górale do pracy w kamieniołomach, cegielniach i różnych zakładach pracy, które powstawały w bardzo szybko rozwijającym się Budapeszcie" - powiedział jeden z organizatorów wystawy ks. Maciej Józefowicz.

Wyjaśnił, że Polacy skupiali się w dziesiątej dzielnicy Budapesztu - Koebanyi. Kolonia polska była mocno związana z Kościołem katolickim, w 1908 r. do stolicy Węgier przybył ks. Wincenty Danek, który rozpoczął starania o budowę kościoła dla Polaków. W 1926 r. nuncjusz apostolski Cesare Orseni poświęcił kościół, a w 1930 r. prymas Polski kard. August Hlond konsekrował świątynię.

Na zdjęciach na wystawie można zobaczyć, jak wygląda ten kościół; fotografie dokumentują także uroczystość poświęcenia świątyni oraz m.in. procesję Bożego Ciała.

Obok kościoła w Budapeszcie powstało Schronisko Polskie dla starszych Polaków, było ono miejscem spotkań, przedstawień teatralnych, prowadzono w nim naukę języka polskiego i udzielano pomocy potrzebującym.

Fotografie zebrane na wystawie przedstawiają też polski hufiec harcerski, który powstał w 1935 r. oraz wydarzenia z życia polskiej kolonii z okresu międzywojennego i czasu II wojny światowej. Z wystawy można się dowiedzieć, że po 1907 r. Polaków w samym Budapeszcie było ok. 30 tys.

Czytaj też: Prezydent przyjął listy uwierzytelniające od nowego nuncjusza apostolskiego

Karczewski otwierając wystawę powiedział, że obejrzał ją już 2 maja br. w Dniu Polonii, kiedy odwiedził Polaków na Węgrzech, kontynuując w ten sposób tradycję marszałka Senatu poprzedniej kadencji Bogdana Borusewicza, który zawsze 2 maja odwiedzał Polonię.

"Postanowiłem kontynuować tę dobrą tradycję. To też dowód na to, że PiS nie dokonuje tylko +dobrych zmian+, ale również kontynuuje dobre tradycje. W przyszłym roku 2 maja również udamy się do Polonii, już zaplanowaliśmy ten wyjazd, pojedziemy do Sztokholmu" - zapowiedział Karczewski.

Podkreślił, że Polacy zawsze dobrze czuli się na Węgrzech; dodał, że Polonia jest tam "wzorcowo" traktowana przez władze lokalne i państwowe.

Wystawa została zaprezentowana w ramach obchodów Roku Solidarności Polsko-Węgierskiej, ustanowionego senacką uchwałą z 19 lutego br. Ekspozycję przygotowały Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha i Polska Parafia Personalna w Budapeszcie.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Senacie wystawa o historii polskiej kolonii w Budapeszcie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!