W Sejmie wróci dyskusja o służbie cywilnej i Trybunale Konstytucyjnym

W Sejmie wróci dyskusja o służbie cywilnej i Trybunale Konstytucyjnym
(fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl)

Sejm, który w poniedziałek 21 grudnia po południu rozpocznie dwudniowe posiedzenie, zajmie się ponownie projektami PiS dotyczącymi służby cywilnej i Trybunału Konstytucyjnego. Politycy Prawa i Sprawiedliwości zapowiadali przyjęcie tych projektów jeszcze przed Nowym Rokiem.

Złożony przez PiS projekt zmian w ustawie o służbie cywilnej daje możliwość powołania na szefa służby cywilnej osoby, która nie jest urzędnikiem służby cywilnej, znosi wymóg, by nowy szef służby cywilnej w okresie ostatnich pięciu lat nie był członkiem partii, zakłada obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej, np. dyrektora generalnego urzędu, w drodze powołania, a nie konkursu; uchylony zostaje obecny artykuł mówiący, że obsadzenie wyższego stanowiska w służbie cywilnej następuje w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.

W projektowanej nowelizacji proponuje się, aby stosunki pracy z osobami zajmującymi w dniu jej wejścia w życie wyższe stanowiska w służbie cywilnej (oraz kierownicze stanowiska w służbie zagranicznej, będące wyższymi stanowiskami w służbie cywilnej), wygasły po upływie 30 dni od wejścia w życie nowelizacji, jeżeli do tego czasu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy na dalszy okres albo w razie nieprzyjęcia nowych warunków.

Wcześniejsze rozwiązanie stosunku pracy będzie mogło nastąpić za wypowiedzeniem. W przypadku wygaśnięcia stosunku pracy lub wypowiedzenia będzie przysługiwała odprawa pieniężna przewidziana dla pracowników, z którymi stosunki pracy rozwiązuje się z powodu likwidacji urzędu.

Posłowie opozycji krytykują projekt, twierdząc, że wprowadzenie nowych przepisów może doprowadzić do znacznych zwolnień w administracji publicznej.

Sejm powróci także do wywołującego duże emocje projektu zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Przewiduje on m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie - co najmniej 13 z 15 sędziów (dziś jest to dziewięciu sędziów, a większość spraw w TK rozpatruje pięciu sędziów). Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dotychczas - zwykłą.

Ponadto nowi sędziowie TK mieliby składać ślubowanie przed marszałkiem Sejmu, a nie przed prezydentem RP. Jeżeli postępowania wszczęte przed wejściem nowelizacji w życie nie są prowadzone przez skład określony w nowelizacji, wszczynano by je na nowo. Projekt przewiduje też wykreślenie przepisów, że siedziba TK znajduje się w Warszawie.

Borys Budka (PO) zapowiedział, że wśród poprawek, które zaproponuje klub Platformy, będzie zmiana - w jego ocenie - "niekonstytucyjnej zasady większości przy podejmowaniu wyroków" TK. "Nie może być tak, że konstytucja wskazuje, że orzeczenia Trybunału zapadają większością głosów, a PiS wprowadza, że ma to być 2/3" - podkreślił poseł PO.

Na poniedziałek zaplanowano posiedzenia sejmowych komisji, które będą rozpatrywać poprawki do projektów w sprawie służby cywilnej i TK.

Sejm zajmie się również sprawozdaniem sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o projekcie noweli ustawy o działach administracji rządowej. Zakłada on, że nadzór nad najważniejszymi rejestrami państwowymi - m.in. PESEL, dowodów osobistych i paszportów - zostanie przeniesiony z MSWiA do resortu cyfryzacji. Zmiany dotyczą rejestru PESEL, Rejestru Dowodów Osobistych, Rejestru Stanu Cywilnego, Centralnej Ewidencji Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych oraz ewidencji pojazdów, ewidencji kierowców oraz ewidencji posiadaczy kart parkingowych.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Sejmie wróci dyskusja o służbie cywilnej i Trybunale Konstytucyjnym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!