W Sejmie II czytanie prezydenckiego projektu o KRS

W Sejmie II czytanie prezydenckiego projektu o KRS
Pierwsze czytanie projektu - a także drugiego prezydenckiego projektu o Sądzie Najwyższym - odbyło się 22 listopada. (fot. Sejm/twitter)

Po południu w Sejmie zaczęło się II czytanie prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała projekt wraz z poprawkami PiS. Głosowanie nad przyjęciem projektu możliwe jest w piątek (8 grudnia).

• Pierwsze czytanie projektu - a także drugiego prezydenckiego projektu o Sądzie Najwyższym - odbyło się 22 listopada.

• W środę (6 grudnia) przed południem Sejm odrzucił wnioski opozycji o odroczenie obrad i o to, by Izba nie zajmowała się przepisami dot. sądownictwa na obecnym posiedzeniu.

• Wcześniej odbyło się już drugie czytanie projektu o SN, który - w związku ze złożonymi poprawkami - ponownie trafił do sejmowej komisji sprawiedliwości.

Projekt Andrzeja Dudy dotyczy m.in. wyboru przez Sejm nowych 15 sędziowskich członków Rady. Dotychczas członków KRS-sędziów wybierały środowiska sędziowskie. Obecni członkowie KRS-sędziowie mają pełnić swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów wybranych na nowych zasadach.

6-stronicowy projekt zakłada m.in. wybór przez Sejm 15 członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów. Pierwotnie - według prezydenckiej propozycji - w przypadku klinczu, każdy poseł głosowałby tylko na jednego kandydata. Zgodnie z najważniejszą poprawką PiS, każdy klub poselski mógłby wskazywać nie więcej, niż dziewięciu kandydatów na członków Rady. "Właściwa komisja sejmowa ustala listę kandydatów wybierając, spośród kandydatów (...) 15 kandydatów na członków Rady, z zastrzeżeniem, że na liście uwzględnia się co najmniej jednego kandydata wskazanego przez każdy klub poselski" - głosi obecnie projekt.

"Sejm wybiera członków Rady na wspólną czteroletnią kadencję (...) większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby, głosując na listę kandydatów" - stanowi zapis projektu. W przypadku niedokonania wyboru w tym trybie, "Sejm wybiera członków Rady bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów", głosując na wcześniej zgłoszoną listę - to też wyniki poprawki PiS .

Inna przyjęta poprawka PiS stanowi, że podmiotami uprawnionymi do zgłaszania sędziów, którzy mogliby zostać kandydatami na członków KRS, byłyby - oprócz grupy dwóch tys. obywateli i 25 sędziów - także grupy 25 prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy.

Komisja wprowadziła też poprawkę, której celem ma być "wyeliminowanie zasady samokooptacji". Chodzi o uchwały KRS o powołaniach na sędziów Sądu Najwyższego. Odwołań od takich uchwał nie rozpatrywałby SN, tylko Naczelny Sąd Administracyjny. Poprawkę krytykowała prezydencka minister Anna Surówka-Pasek. Jak podkreślała, takie zmiany w procedurze odwoławczej od uchwał KRS "nie były intencją projektu prezydenta", a poprawka wprowadza do sądu administracyjnego procedurę cywilną. Także Biuro Legislacyjne uznało poprawkę za "wadliwą prawnie".

Komisja zdecydowała również, aby vacatio legis ustawy skrócić z 30 do 14 dni - z tym, że w dzień po ogłoszeniu noweli mogłaby być zapoczątkowana procedura zgłaszania kandydatów. Skrócono też m.in. z 21 do 14 dni termin zgłaszania Sejmowi osób mogących być kandydatami do KRS.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Sejmie II czytanie prezydenckiego projektu o KRS

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!