XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W Sejmie będzie debatowany wniosek o dymisję Mariusza Błaszczaka

W Sejmie będzie debatowany wniosek o dymisję Mariusza Błaszczaka
Sejm zajmie się też prawdopodobnie projektem specustawy przygotowanej w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży i wizytą papieża Franciszka. (fot.:twitter.com/kancelariasejmu)

Sejm na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu rozpatrzy wniosek PO o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka. Posłowie mają też zająć się m.in. projektami związanymi z organizacją szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży.

Platforma złożyła wniosek o wotum nieufności wobec szefa MSWiA pod koniec lutego. Wniosek PO prawdopodobnie poprą kluby Nowoczesna i PSL. Przeciwko, oprócz PiS, będzie Kukiz'15.

Według PO, szef MSWiA nie sprawuje właściwego nadzoru nad policją. Świadczy o tym - zdaniem polityków Platformy - m.in. sprawa odwołania w połowie lutego szefa KGP insp. Zbigniewa Maja, który pełnił swoją funkcję od grudnia 2015 r. Ponadto Platforma podnosi, że wysokie stanowiska w policji stracili wieloletni funkcjonariusze, a przy odwoływaniu ich nie kierowano się - zdaniem PO - kryteriami kompetencji i oceny dotychczasowego przebiegu służby.

- Skala i tempo przeprowadzonych zmian naraziły policję na obniżenie zdolności do prawidłowego wykonywania zadań i zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom - napisano w uzasadnieniu wniosku PO.

Przeczytaj: Jakie PKB może osiągnąć Polska w 2017 roku?

Z kolei według PiS policja funkcjonuje normalnie, odnosi sukcesy, a wniosek Platformy jest "absurdalny". Sam szef MSWiA mówił w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji, że zmiany w policji są konieczne. Błaszczak wymienił m.in. odblokowanie ścieżki awansów dla młodych policjantów oraz przesunięcie etatów z Komendy Głównej Policji do komend powiatowych. Dodał, że Biuro Spraw Wewnętrznych KGP (czyli policja w policji) będzie podlegać MSWiA.

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych negatywnie zaopiniowała wniosek o odwołanie Błaszczaka; za wyrażeniem negatywnej opinii opowiedziało się 22 posłów komisji; 14 było za opinią pozytywną. Debata nad wnioskiem przewidziana jest w środę w godz. 11-13, a tuż po niej odbyć ma się głosowanie.

Posłowie przeprowadzą też prawdopodobnie drugie czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją szczytu NATO w Warszawie, który odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Projekt tej specustawy zakłada, że zamówienia związane z organizacją szczytu NATO - na dostawy, usługi i roboty budowalne - mają być wyłączone spod przepisów Prawa zamówień publicznych, przy zachowaniu podstawowych standardów.

Sejm zajmie się też prawdopodobnie projektem specustawy przygotowanej w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży i wizytą papieża Franciszka. Projekt dotyczy zasad współpracy organów administracji publicznej, organizatora ŚDM i innych podmiotów przy realizacji wydarzenia. Według rządu ustawa jest konieczna, bo do wydarzeń o charakterze religijnym nie stosuje się przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Papież Franciszek odwiedzi Polskę z okazji Światowych Dni Młodzieży w dniach od 27 do 31 lipca (same DM rozpoczną się dzień wcześniej, czyli 26 lipca - PAP). Będzie w Krakowie, gdzie spotka się z prezydentem, w Częstochowie i Auschwitz-Birkenau. Głównym celem wizyty papieża jest spotkanie z młodymi całego świata.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Sejmie będzie debatowany wniosek o dymisję Mariusza Błaszczaka

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!