W piątek zbiera się rząd. Zajmie się projektem noweli ustawy o finansach publicznych

W piątek zbiera się rząd. Zajmie się projektem noweli ustawy o finansach publicznych
Rada Ministrów zbiera się rano, przed zaplanowanymi na godz. 11 w Sejmie głosowaniami. Po południu premier Beata Szydło udaje się z wizytą do Rygi. (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Rząd na rozpoczynającym się w piątek (4 listopada) o godz. 9.00 posiedzeniu zajmie się m.in. projektem noweli ustawy o finansach publicznych, a także projektem zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Rada Ministrów zbiera się rano, przed zaplanowanymi na godz. 11 w Sejmie głosowaniami. Po południu premier Beata Szydło udaje się z wizytą do Rygi.

Projekt noweli ustawy o finansach publicznych ma umożliwić np. rezygnację z dochodzenia roszczeń przez instytucje samorządowe, jeśli kwota zadłużenia nie przekracza 100 zł.

Dzięki noweli łatwiej ma się też uzyskiwać umorzenie np. zobowiązań wobec budżetu.

Projekt reguluje zasady ulg w należnościach cywilnoprawnych udzielanych z urzędu i na wniosek dłużnika. Wyraźne też wskazuje, iż należności cywilnoprawne mogą być umarzane w całości albo w części. Ujednolica również, jak wynika z uzasadnienia, przesłanki udzielenia preferencji w spłacie należności, gdy stanowią one albo "ważny interes dłużnika", albo "interes publiczny".

W zakresie niepodatkowych należności budżetowych o charakterze publicznoprawnym, projekt m.in. uzupełnia definicję środków publicznych stanowiących niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym o przychody państwowych funduszy celowych. Enumeratywnie wylicza także rodzaje ulg, które mogą zostać udzielone przez właściwy organ na wniosek zobowiązanego oraz określa kryteria udzielania określonych ulg.

W uzasadnieniu przypomniano, że istnieją trzy formy ulg w zobowiązaniach cywilnoprawnych i publicznoprawnych - to umorzenie, rozłożenie na raty lub odroczenie spłaty.

Rząd w piątek rozpatrzy też projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przygotowany przez MRPiPS. Wdraża on dyrektywę unijną. Określa on nowe zasady przyjmowania cudzoziemców do pracy sezonowej i krótkoterminowej w Polsce. Celem zmian jest też ograniczenie nadużyć związanych z funkcjonowaniem systemu oświadczeń potrzebnych do zatrudnienia w Polsce.

Rekomendowane przez resort rodziny i pracy rozwiązanie dotyczy wprowadzenia warunków przyjęcia cudzoziemców do pracy sezonowej - w określonych sektorach przez okres 8 miesięcy w roku kalendarzowym i krótkoterminowej - we wszystkich sektorach nieobjętych zezwoleniem na pracę sezonową na 6 miesięcy w roku oraz wydawania zezwoleń. Projekt zakłada, że cudzoziemiec może otrzymać odmowę wydania zezwolenia i może się od tej decyzji odwołać.

W Polsce nie istnieją specjalne rozwiązania dotyczące wykonywania pracy sezonowej, odnosi się to zarówno do obywateli polskich, jak i cudzoziemców. Natomiast zakres dyrektywy obejmuje częściowo przypadki, w których obywatele sześciu krajów - Ukrainy, Mołdawii, Białorusi, Gruzji, Rosji i Armenii mogą korzystać z uproszczonej procedury dostępu do rynku pracy, polegającej na rejestracji w powiatowym urzędzie pracy oświadczenia pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi.

Przepisy wdrażanej dyrektywy wymagają szczegółowego sprawdzenia warunków wykonywania pracy przez cudzoziemca, posiadania przez niego zakwaterowania oraz uprzedniej karalności i wiarygodności pracodawcy.

Rząd ma się również zająć innym projektem MRPiPS, zgodnie z którym osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności ma zyskiwać prawo do stałego zasiłku z pomocy społecznej w miesiącu, w którym wystąpi o ustalenie stopnia niepełnosprawności, a nie - jak jest obecnie - dopiero, gdy już to orzeczenie ma. Projektowana nowelizacja ustawy o pomocy społecznej ma dostosować prawo do ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że obowiązujące regulacje są niezgodne z prawem.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!