W piątek pogrzeb Jana Piątkowskiego, byłego ministra sprawiedliwości

W piątek pogrzeb Jana Piątkowskiego, byłego ministra sprawiedliwości
Jan Piątkowski zmarł 22 lipca. Pogrzeb odbędzie się 29 lipca na Cmentarzu św. Ducha we Wrocławiu. (fot. youtube.com)

• W piątek (29 lipca) we Wrocławiu odbędzie się pogrzeb adwokata Jana Piątkowskiego, działacza NSZZ "Solidarność".
• Był posłem oraz ministrem sprawiedliwości-prokuratorem generalnym w rządzie premier Hanny Suchockiej.
• Wszczął m.in. pierwsze polskie śledztwo ws. zbrodni katyńskiej.

Jak poinformowała jego córka Anna, Jan Piątkowski zmarł 22 lipca. Pogrzeb odbędzie się 29 lipca na Cmentarzu św. Ducha we Wrocławiu.

Urodzony w 1935 r. w Gnieszowicach pod Sandomierzem, Piątkowski skończył prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1980 r. współtworzył NSZZ "Solidarność" w Nysie (Opolskie), gdzie był adwokatem. Był delegatem na pierwszy krajowy zjazd delegatów związku i przewodniczącym komisji statutowej zjazdu. Po wprowadzeniu stanu wojennego był działaczem podziemia - w maju 1982 r. został internowany.

Mec. Piątkowski udzielał bezpłatnie porad prawnych członkom NSZZ "S", osobom represjonowanym z przyczyn politycznych, był także obrońcą działaczy podziemia przed sądami i kolegiami ds. wykroczeń. W latach 1981-1988 był rozpracowywany przez SB.

Piątkowski był politykiem (m.in. Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego), posłem na Sejm I i III kadencji, a od marca do października 1993 r. pełnił funkcję ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego.

Czytaj też: Stowarzyszenia sędziów apelują do prezydenta o niepodpisywanie ustawy o TK

We wrześniu 1993 r. wydał zarządzenie o wszczęciu polskiego śledztwa ws. zbrodni katyńskiej - miało to być pierwsze śledztwo prowadzone przez Polskę w tej sprawie. Tej decyzji nie konsultował wcześniej ani z premier Suchocką, ani z MSZ. Niedługo potem nowy szef resortu, z nowej koalicji rządowej SLD-PSL - Włodzimierz Cimoszewicz, rozwiązał zespół prokuratorów, którzy mieli je prowadzić. W 2004 r. kolejne polskie śledztwo - trwające do dziś - wszczął pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej.

W październiku 1993 r. Piątkowski przeniósł zaś śledztwo ws. strzelania do robotników w grudniu'70 na Wybrzeżu z Prokuratury Marynarki Wojennej do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku (w 1995 r. oskarżyła ona m.in. b. szefa MON gen. Wojciecha Jaruzelskiego i b. wicepremiera Stanisława Kociołka).

W latach 1991-1993 był posłem wybranym z listy Katolickiej Akcji Wyborczej. Na kadencję 1997-2001 do Sejmu wybrano go z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Potem przeszedł do koła parlamentarnego Ruchu Odbudowy Polski.

Piątkowski został uhonorowany odznaką "Adwokatura Zasłużonym". Napisał książki pt. "Dotyk Zbrodni. Katyń" (2001), "Zaraza szaleje w sądach, w prokuraturach oraz w rządach" (2010), "Grudzień '70. Zbrodnia nieukarana" (2012) oraz "Mowy oskarżenia prokuratora generalnego Jana Piątkowskiego przeciwko premierowi Donaldowi Tuskowi i innym" (2015).

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W piątek pogrzeb Jana Piątkowskiego, byłego ministra sprawiedliwości

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!