W MON wewnątrzresortowe konsultacje projektu ws. pozbawiania stopni wojskowych

W MON wewnątrzresortowe konsultacje projektu ws. pozbawiania stopni wojskowych
Zmiana miałaby być wprowadzona do ustawy o powszechnym obowiązku obrony (Fot. MON)

• Możliwość pozbawiania stopnia wojskowego żołnierzy niebędących już w czynnej służbie, także pośmiertnie - przewiduje projekt ustawy, jest obecnie w wewnętrznych konsultacjach w MON.
• Jego przygotowanie zapowiadał minister Antoni Macierewicz.

Zmiana miałaby być wprowadzona do ustawy o powszechnym obowiązku obrony. Zaproponowano, by żołnierz niebędący w czynnej służbie mógł zostać pozbawiony stopnia oficerskiego lub podoficerskiego w trzech przypadkach. Chodzi o "popełnienie czynu świadczącego o utracie wymaganych wartości moralnych"; "służbę na rzecz totalitarnego państwa" w okresie od 22 lipca 1944 r. do 31 sierpnia 1990 r. w wojskowych instytucjach i formacjach podległych MON, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów żołnierz został pozbawiony "przywilejów emerytalno-rentowych"; oraz "dokonanie czynu uwłaczającego godności posiadanego stopnia wojskowego, podważających tym samym wierność dla Rzeczpospolitej Polskiej".

Obecnie w ustawie o powszechnym obowiązku obrony istnieje zapis, że żołnierz traci stopień wojskowy w razie zrzeczenia się obywatelstwa polskiego, odmowy złożenia przysięgi wojskowej lub uprawomocnienia się wyroku sądu orzekającego środek karny pozbawienia praw publicznych albo degradacji. Innej prawnej możliwości degradacji żołnierza Wojska Polskiego obecne prawo nie przewiduje.

Ministerialny projekt precyzuje, że pozbawienie stopnia wojskowego może nastąpić także pośmiertnie. O pozbawieniu stopnia generalskiego i admiralskiego decydowałby prezydent na wniosek szefa MON, w przypadkach niższych stopni byłaby to decyzja ministra obrony.

Postępowanie w sprawie pozbawienia stopnia szef MON będzie mógł podjąć z własnej inicjatywy lub po uzyskaniu informacji od innych podmiotów. W szczególności wymieniono tu w projekcie IPN, Wojskowe Biuro Historyczne, archiwa państwowe i organizacje kombatanckie i niepodległościowe.

Na postanowienie o pozbawieniu stopnia wojskowego przysługiwać będzie skarga do wojskowego sądu okręgowego (istnieją dwa takie sądy - w Warszawie i Poznaniu). Jeżeli pozbawienie stopnia nastąpi po śmierci żołnierza, prawo do skargi będą mieli małżonek, dzieci, wstępni lub rodzeństwo zmarłego.

W uzasadnieniu projektu napisano, że jest on "wynikiem licznych wystąpień organów i organizacji społecznych domagających się podjęcia prac nad pozbawieniem stopni wojskowych osób, które swoją postawą dokonywali czynów uwłaczających godności posiadanego stopnia wojskowego i tym samym podważyli wierność dla Rzeczypospolitej Polskiej" (pisownia oryginalna - PAP). Zdaniem autorów zmiana także "pozwoli na zadośćuczynienie społeczeństwa polskiego i stanowić będzie symboliczne rozliczenie epoki Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".

Projekt znajduje się na etapie konsultacji wewnątrz MON. Czas na zgłaszanie uwag mija we wtorek. Na tym etapie projekty ustaw zazwyczaj nie są jeszcze publikowane na stronach rządowych. Przedłożenie zostało jednak opublikowane na stronie internetowej stowarzyszenia "SOWA", którego prezesem jest były szef Wojskowych Służb Informacyjnych gen. bryg. Marek Dukaczewski, a także opisane na internetowej witrynie tygodnika "Polityka". Udało się nieoficjalnie potwierdzić, że projekt jest autentyczny. Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz powiedział natomiast, że nowe przepisy zostaną opublikowane w styczniu 2017 r.

Przed tygodniem, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego oraz przy okazji prezentacji dokumentów na temat Grudnia 1970 r. powstanie projektu zapowiadał szef MON Antoni Macierewicz. Mówił on wówczas, że byłemu prezydentowi i szefowi Wojskowej Rady Ocalenia Narodowej Wojciechowi Jaruzelskiemu oraz byłemu szefowi MSW Czesławowi Kiszczakowi zostaną odebrane stopnie generalskie.

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: W MON wewnątrzresortowe konsultacje projektu ws. pozbawiania stopni wojskowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!