W listopadzie trzy ustawy: o kwocie wolnej, jednolitym podatku i wieku emerytalnym. Co z CETA? Jan Maria Jackowski ujawnia strategię PiS

W listopadzie trzy ustawy: o kwocie wolnej, jednolitym podatku i wieku emerytalnym. Co z CETA? Jan Maria Jackowski ujawnia strategię PiS
- Jeżeli chodzi o ustawę emerytalną, być może już w połowie listopada projekt trafi pod obrady Wysokiej Izby w Sejmie – mówi senator Jackowski. (fot.:PiS/youtube.com)

– W Polsce debata na temat decyzji, której skutki w taki czy inny sposób będą dotyczyły każdego Polaka i będą rzutowały na nasze życie codzienne, powinna mieć charakter ogólnospołeczny – powiedział w rozmowie z serwisem Parlamentarny.pl senator Jan Maria Jackowski.

Wicepremier Morawiecki powiedział, że handel z Kanadą na pewno nam się opłaci. Czy to znaczy, że rząd przyjmie umowę CETA, którą krytykują m.in. organizacje pozarządowe, samorządowcy, zwłaszcza ze Związku Gmin Wiejskich RP, rolnicze związki zawodowe, a nawet wasz sojusznik NSZZ „Solidarność”?

Jan Maria Jackowski: – Rozmawiamy w sytuacji, kiedy wciąż nie jest znane oficjalne stanowisko rządu polskiego na ten temat. Krytykowanie każdego projektu rządowego, zanim jeszcze zostanie skonsultowany z zainteresowanymi środowiskami, stało się już u nas manierą.

Trwają pogłębione analizy. Różne zdania na ten temat są zarówno wśród naszych zwolenników, jak i w naszym elektoracie.

Debata trwa i trudno w tej chwili przesądzać, jaki będzie jej ostateczny wynik. Tym bardziej że podobne dyskusje toczą się w innych krajach europejskich i tam też zdania są różne.

Dochodzą do nas sygnały z Francji, Niemiec i innych krajów, że tam również nie brakuje osób obawiających się, że nowe przepisy doprowadzą do deregulacji ich krajowych rynków pracy w przemyśle, handlu, usługach, a nawet w służbie zdrowia czy w edukacji. Dyskusja jest bardzo żywa.

Czyli rolnicy nie mają powodów do obaw?

– Dziś w Polsce przeciw umowie CETA najbardziej protestują środowiska rolników, które twierdzą, że bronią polskiego rolnictwa i rynku żywności przed napływem do Polski tańszych produktów gorszej jakości. Do tego być może genetycznie modyfikowanych, ponieważ, jak twierdzą, nie będzie konieczności informowania o niezdrowych składnikach, np. hormonie wzrostu czy GMO, choć prawo unijne stanowi inaczej.

Jutro może się okazać, że obawy te w znacznej mierze podnoszone były na wyrost, celowo przejaskrawiane z powodów politycznych. Podjęcie decyzji wymaga zachowania rozwagi. Aby podjąć właściwą decyzję co do CETA, rząd musi mieć pełną wiedzę na temat szans, ale i zagrożeń, jakie są z tym związane.

Jak to będzie przebiegało, trudno w tej chwili powiedzieć. W każdym razie debata w Polsce powinna mieć charakter ogólnospołeczny, ponieważ umowa ta, w taki czy inny sposób, będzie dotyczyła każdego Polaka. To nie jest umowa, która dotyczy jedynie rolników czy innej wąskiej grupy.

Czytaj też: Komisja weryfikacyjna: opozycja to dziwny twór, coś na wzór sądów ludowych z czasów stalinowskich

Dlatego rząd słusznie robi, że z powagą analizuje sytuację przed zajęciem stanowiska. Przypomnę jeszcze, że negocjacje nad umową zaczęły się w 2009 r., a zostały zamknięte w roku 2014, a więc umowa była negocjowana w czasach rządów Donalda Tuska, czyli PO i PSL.

W Sejmie będzie procedowana ustawa frankowa. Opozycja twierdzi, że to kolejny przykład niedotrzymywania obietnic przedwyborczych przez prezydenta.

– Nie jest to prawda. Jest to zarzut polityczny, ponieważ pan prezydent i przedstawiciele jego kancelarii wyraźnie powiedzieli, że przygotowana ustawa to dopiero pierwszy krok. Będzie rok czasu na złożenie propozycji ze środowiska bankowego, w jaki sposób chcą rozwiązać palący i bolesny dla setek tysięcy Polaków problem, jakim jest ten toksyczny produkt, czyli tzw. kredyty frankowe.

 

×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: W listopadzie trzy ustawy: o kwocie wolnej, jednolitym podatku i wieku emerytalnym. Co z CETA? Jan Maria Jackowski ujawnia strategię PiS

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!