W czwartek w Lublinie spotkanie ministrów obrony: Polski, Litwy i Ukrainy

W czwartek w Lublinie spotkanie ministrów obrony: Polski, Litwy i Ukrainy
W spotkaniu weźmie udział minister obrony Antoni Macierewicz (fot. MON/twitter)

Ministrowie obrony: Polski - Antoni Macierewicz, Litwy - Raimundas Karoblis i Ukrainy - gen. armii Stepan Połtorak, spotkają się w Lublinie z okazji 2. rocznicy utworzenia Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady.

• Główne zadanie brygady ma polegać na udziale w operacjach pokojowych, a także zacieśnianiu regionalnej współpracy wojskowej i pomocy Ukrainie w reformowaniu jej sił zbrojnych.

• Brygada może się też stać bazą do powołania kolejnej grupy bojowej UE.

Podczas uroczystości na Zamku Lubelskim, ministrowie podpiszą trójstronne porozumienie, dotyczące: nadania Brygadzie imienia Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego oraz stworzenia podstawy prawnej, umożliwiającej Brygadzie udział w operacjach międzynarodowych. W uroczystościach uczestniczyć będą żołnierze z jednostek afiliowanych do Brygady z Polski, Litwy i Ukrainy.

Nowy patron Brygady, hetman Konstanty Ostrogski był dowódcą sił polsko-litewskich w wojnie z Rosją, której kulminacją była zwycięska bitwa pod Orszą w 1514 r.

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada osiągnęła gotowość bojową w grudniu ubiegłego roku. Wtedy, podczas ćwiczeń Common Challenge-16 na poligonie w Nowej Dębie, przygotowanie Brygady zostało ocenione przez międzynarodowy zespół certyfikujący, według standardów i kryteriów obowiązujących oddziały NATO.

W tym roku oficerowie Brygady uczestniczyli m.in. w treningu sztabowym Brave Brother podczas ćwiczeń Dragon-17, w ćwiczeniu Rapid Trident-17 na Ukrainie oraz Saber Guardian 17 na Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii.

Dowództwo Brygady znajduje się w Lublinie. To 58 żołnierzy polskich, 18 ukraińskich i 5 litewskich. W Lublinie stacjonuje też jej batalion dowodzenia.

Pododdziały brygady pozostają w dotychczasowych miejscach stałej dyslokacji na terytoriach swoich państw i będą podporządkowane dowódcy wielonarodowej brygady na czas ćwiczeń i operacji. Jest to: batalion desantowo-szturmowy z ukraińskiej 80. Brygady Desantowo-Szturmowej, litewski Batalion Ułanów im. Wielkiej Księżnej Biruty oraz 5. batalion strzelców podhalańskich i jednostki wsparcia (artyleria, przeciwlotnicy, saperzy i logistycy) z polskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Łącznie to około 4,5 tys. żołnierzy.

Główne zadanie brygady ma polegać na udziale w operacjach pokojowych, a także zacieśnianiu regionalnej współpracy wojskowej i pomocy Ukrainie w reformowaniu jej sił zbrojnych. Brygada może się też stać bazą do powołania kolejnej grupy bojowej UE. Ma być wykorzystywana w operacjach pod auspicjami: ONZ, NATO i UE oraz w ramach doraźnych koalicji zawiązywanych zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych i umowami między państwami wystawiającymi siły.

O sformowaniu wspólnego batalionu szefowie resortów obrony: Polski, Ukrainy i Litwy postanowili w 2007 r. w Brukseli. Rok później zdecydowano, że będzie to większa jednostka. Umowę o utworzeniu brygady podpisano w Warszawie we wrześniu 2014 r., a porozumienie techniczne, dotyczące szczegółów jej funkcjonowania - w lipcu 2015 r. we Lwowie. Brygada ostatecznie uformowała się na jesieni 2015 r.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W czwartek w Lublinie spotkanie ministrów obrony: Polski, Litwy i Ukrainy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!