W czwartek oficjalna wizyta prezydenta Senegalu w Polsce

W czwartek oficjalna wizyta prezydenta Senegalu w Polsce
Macky Sall jest czwartym prezydentem Senegalu (źródło: wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

• W czwartek (27 października) rozpocznie oficjalną wizytę w Polsce prezydent Senegalu.
• Macky Sall spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim i premier Beatą Szydło.
• Sall i Duda otworzą Polsko-Senegalskie Forum Gospodarcze.
• Prezydent Senegalu odwiedzi też Gdańsk.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział, że wizyta prezydenta Senegalu wpisuje się w kampanię na rzecz kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019.

"Senegal jest obecnie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. W listopadzie obejmie miesięczne rotacyjne przewodnictwo w Radzie, a więc ważne jest, że mamy tuż przed tym wydarzeniem wizytę prezydenta" - powiedział Szczerski.

W skład Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzi 15 państw, w tym pięciu stałych członków (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja). Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym. W RB ONZ jako niestały członek Europę Środkową reprezentuje jeden kraj. Z naszego regionu o niestałe członkostwo w latach 2018-2019 ubiega się także Bułgaria. Aby kandydatura danego państwa do niestałego członkostwa w RB ONZ została przyjęta, poparcie dla niej musi wyrazić dwie trzecie państw członkowskich ONZ.

Jak mówił Szczerski, rozmowy prezydentów będą dotyczyły także spraw globalnych, w tym bezpieczeństwa w Afryce. Podkreślił, że Senegal jako państwo stabilne "jest jednym z rdzeni tego bezpieczeństwa". "Ta wizyta wpisuje się w ofensywę prezydenta Dudy dotyczącą naszego uczestnictwa w globalnej polityce istotnej dla bezpieczeństwa i pokoju na świecie" - dodał Szczerski.

Czytaj też: Premier: Zwiększanie bezpieczeństwa Polaków priorytetem rządu

Według niego, wizyta prezydenta Senegalu w Polsce wpisuje się także w kolejny priorytet polityki zagranicznej prezydenta Dudy, czyli dyplomację gospodarczą. "Wiele polskich firm jest zainteresowanych prowadzeniem biznesu w Senegalu; jest tam już duża inwestycja przemysłu chemicznego, ale liczymy na współpracę także w zakresie rolnictwa, handlu, turystyki" - zaznaczył Szczerski. Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police SA ma własne złoża surowców w Senegalu.

Prezydencki minister podkreślił, że ważne jest, aby partnerów w Afryce zacząć postrzegać nie tylko jako partnerów w zakresie współpracy rozwojowej, ale także we współpracy gospodarczej. "Prezydent Duda będzie bardziej wyraźnie o tym mówił, będzie to akcentował w rozmowach z prezydentem Senegalu" - dodał Szczerski.

Zaznaczył, że Sall spotka się też z grupą polskich przedsiębiorców, którzy są zainteresowani współpracą z Senegalem. "Ponadto obaj prezydenci otworzą Polsko-Senegalskie Forum Gospodarcze, które będzie miało na celu spotkanie szerokiej delegacji senegalskiej z polskimi przedsiębiorcami; z dużymi formami, ale też z mniejszymi podmiotami tak, aby znaleźć nisze, które mogłyby spowodować rozwój współpracy handlowej i inwestycyjnej między naszymi krajami" - powiedział Szczerski.

Dodał, że "strona rządowa planuje podpisanie w czasie wizyty prezydenta Senegalu szeregu memorandów o współpracy dotyczących turystyki, rolnictwa, współpracy inwestycyjnej oraz szeroko pojętych konsultacji politycznych pomiędzy Ministerstwami Spraw Zagranicznych".

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W czwartek oficjalna wizyta prezydenta Senegalu w Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!