Ustawa o TK: Jagland zwrócił się do KW o niewydawanie na razie opinii na jej temat

Ustawa o TK: Jagland zwrócił się do KW o niewydawanie na razie opinii na jej temat
Sala posiedzeń Trybunału Konstytucyjnego. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 pl)

• Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland zwrócił się do Komisji Weneckiej, aby nie przedstawiała na razie, na obecnym etapie, wstępnej opinii o nowej ustawie o Trybunale Konstytucyjnym.
• Decyzję uzasadniono trwającymi pracami nad ustawą w polskim parlamencie. Ustawą zajmuje się obecnie Senat.

Wcześniej zapowiadano, że Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, wyda wstępną opinię na początku przyszłego tygodnia. O pilne zajęcie się nową ustawą wnioskował szef Rady Europy.

Rzecznik Rady Europy Panos Kakaviatos oświadczył, że Jagland został poinformowany o nowych poprawkach do ustawy, uwzględniających wydaną w marcu tego roku przez KW opinię na temat grudniowej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

"Wobec takiego rozwoju sytuacji i w oczekiwaniu, że poprawki będą stanowić pozytywną odpowiedź na troskę wyrażoną przez Radę Europy, jej sekretarz generalny poprosił Komisję Wenecką, aby nie przedstawiła wstępnej opinii na temat projektu ustawy na obecnym etapie" - wyjaśnił Panos Kakaviatos.

Thorbjoern Jagland - dodał rzecznik - "poprosi Komisję Wenecką o to, by - gdy proces legislacyjny zostanie już zakończony - wydała opinię, czy nowa ustawa zgodna jest z europejskimi standardami".

Czytaj też: Zoll: ustawa o TK to koniec demokratycznego państwa prawa

Wniosek Jaglanda oznacza, że eksperci Komisji Weneckiej nie wydadzą wstępnej opinii na temat ustawy, przyjętej przez Sejm 7 lipca.

Wcześniej rzecznik RE informował, że Komisja Wenecka bardzo szybko przystąpi do badania nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Eksperci KW czekali na jej tłumaczenie.

11 marca tego roku Komisja Wenecka w wydanej opinii zaapelowała o publikację orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca (ws. grudniowej noweli o TK autorstwa PiS), co według niej byłoby punktem wyjścia z kryzysu. Ponadto KW podkreśliła, że osłabienie TK stanowi zagrożenie dla demokracji, praw człowieka i rządów prawa w Polsce.

W czwartek dwie senackie komisje: praw człowieka i ustawodawcza rozpoczęły prace nad nową ustawą o TK. Podczas dyskusji zgłoszono liczne poprawki do ustawy; kolejne posiedzenie komisji ma się odbyć we wtorek. Po pracach w komisjach ustawa ma być rozpatrywana jako pierwszy punkt na najbliższym, rozpoczynającym się 20 lipca posiedzeniu Senatu.

 

×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Ustawa o TK: Jagland zwrócił się do KW o niewydawanie na razie opinii na jej temat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!