XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ustawa o KRS i SN: Kancelaria Prezydenta analizuje poprawki PiS

Ustawa o KRS i SN: Kancelaria Prezydenta analizuje poprawki PiS
Andrzej Duda przedstawił projekty ustaw ws. SN i KRS pod koniec września (fot.pixabay.com)

Poprawki PiS są spokojnie analizowane w Kancelarii Prezydenta. Nie jest to bynajmniej jedna strona - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

• Prezydent Andrzej Duda we wtorek (10 października) wieczorem otrzymał poprawki PiS do projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

• Zaznaczył, że propozycje są analizowane.

• Według niego, nie ma jeszcze wyznaczonej daty kolejnego spotkania prezydenta z prezesem PiS.

• Zapewne nie dojdzie do niego w tym tygodniu - wyjaśnił.

Prezydent Andrzej Duda we wtorek wieczorem otrzymał poprawki PiS do projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Ich złożenie, prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział podczas trzeciego spotkania z prezydentem na temat zmian w wymiarze sprawiedliwości. Na razie nie są znane szczegóły dotyczące propozycji PiS.

"Propozycje są spokojnie analizowane w Kancelarii (Prezydenta), nie jest to bynajmniej jedna strona" - powiedział Szczerski.

Pytany o kolejne spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, Szczerski odpowiedział, że nie ma jeszcze wyznaczonej daty. "Proszę pamiętać, że propozycje PiS wpłynęły wczoraj późnym popołudniem, do piątku trwa obecne posiedzenie Sejmu, a z kolei w czwartek wieczorem prezydent wylatuje na Węgry na dwudniowy szczyt Grupy Wyszehradzkiej" - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Andrzej Duda przedstawił projekty ustaw ws. SN i KRS pod koniec września. Ich przygotowanie zapowiedział w lipcu po zawetowaniu dotyczących tych kwestii ustaw autorstwa PiS.

Prezydencki projekt ustawy o SN wprowadza m.in.: możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, przepis by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania oraz utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników. Skargę nadzwyczajną do SN wnosiłoby się w terminie 5 lat od uprawomocnienia skarżonego orzeczenia; przez 3 lata mogłaby ona być też wnoszona w sprawach, które uprawomocniły się po 17 października 1997 r. Skargi nadzwyczajne miałyby być generalnie badane przez dwóch sędziów SN i jednego ławnika SN.

Natomiast projekt ustawy o KRS zakłada m.in, że obecni członkowie KRS-sędziowie pełnią swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm (dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie - PAP). Sejm wybierałby nowych członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów na wspólną czteroletnią kadencję; w przypadku klinczu każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych. Kandydatów na członków KRS-sędziów mogłyby zgłaszać Sejmowi tylko: grupa co najmniej 2 tys. obywateli oraz grupa co najmniej 25 czynnych sędziów.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ustawa o KRS i SN: Kancelaria Prezydenta analizuje poprawki PiS

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!