Ustawa frankowa: Magierowski proponuje wprowadzanie jej etapami

Ustawa frankowa: Magierowski proponuje wprowadzanie jej etapami
Marek Magierowski proponuje, by ustawę frankową wprowadzać etapami. (fot.:youtube.com)

• Marek Magierowski z Kancelarii Prezydenta zaproponował, by ustawę frankową wprowadzać etapami i weryfikować jej działanie.
• Polityk uzasadniał jej kształt i taki kierunek działania niepewną sytuacją finansową na świecie.
• Projekt prezydencki, który ma być realizacją obietnicy Andrzeja Dudy, zgodnie krytykują zainteresowani kredytobiorcy i opozycja.

Marek Magierowski w TVP zaproponował by projekt prezydencki o kredytach frankowych był wprowadzany etapami. W rozmowie, w czwartek (4 sierpnia) urzędnik Kancelarii Prezydenta precyzował:

- To pierwszy etap rozwiązania problemów frankowiczów - mówił o propozycji, którą poznaliśmy we wtorek (2 sierpnia). - W tym etapie, zostanie rozwiązany problem najbardziej dotkliwy i najbardziej jaskrawy, a mianowicie te nieszczęsne tzw. spready - Magierowski przypomniał, że to niesłusznie naliczane należności za różnice kursowe. - Tutaj rzeczywiście nikt nie ma żadnej wątpliwości, że to było działanie bardzo nieuczciwe ze strony banków w stosunku do klientów.

Podnoszące się głosy, jakoby Andrzej Duda projektem próbował zatuszować niemożliwą do spełnienia obietnicę wyborczą, urzędnik Kancelarii skwitował słowami:

- Dajemy sobie rok na sprawdzenie, jak będą funkcjonować regulacje, które zostaną wprowadzone na rynkach finansowych - mówił. - Mają de facto zmusić banki do tego, aby dochodziły do ugód, podpisywały umowy z poszczególnymi klientami, które miałyby służyć temu, aby kredyty te były przewalutowane.

Czytaj: PO miała ofertę dla frankowiczów

Dopytywany Magierowski podkreślił, że w ciągu roku od kampanii zmieniły się wymagania rynków, sytuacja się zmieniła. - Mamy do czynienia z kilkoma niezwykle istotnymi wydarzeniami. Mogą one nadwyrężyć kondycję finansową Europy, Unii Europejskiej, czy poszczególnych krajów - odpowiadał polityk, przy tym temacie wspomniał Brexit.

Finalizował swoją wypowiedź zapewniając, że obietnica wyborcza Andrzeja Dudy dotycząca frankowiczów zostanie zrealizowana w kontekście, w jakim dzisiaj funkcjonujemy.

Urzędnicy Andrzeja Dudy przedstawili projekt rozwiązań prawnych dla osób zadłużonych we franku we wtorek (2 sierpnia). Główne założenia projektu przedstawił szef Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński.

W rozmowie z Parlamentarny.pl duże rozczarowanie propozycjami wyraził Mariusz Zając ze stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu (SBB).

- Widać, jak ta propozycja prezydenta odbiła się na notowaniach banków na giełdzie. Spready są zasądzane wyższe niż przewiduje to ustawa - podkreśla Zając. Wedle wyliczeń Kancelarii Prezydenta ogół zobowiązań finansowych jakie banki będą musiały zapłaci, jeśli projekt prezydencki wejdzie w życie, to 3,6 do 4 mld zł.

Opozycja także krytykuje zaproponowane prawo. Zdaniem byłej wiceminister finansów Izabeli Leszczyny (PO) w kontekście rozbudzonych w kampanii wyborczej nadziei, projekt to żart z frankowiczów. Jak oceniła, prezydent Duda i jego eksperci nie mają pojęcia, co zrobić z kredytami frankowymi.

- Eksperci zorientowali się, że to jest niezwykle trudne, zorientowali się, że prezydent Duda okłamał ludzi w kampanii wyborczej i starają się z tego wyjść - dodała. Ponadto mówiła, że powołani przez prezydenta specjaliści zrozumieli, że nie ma dobrych rozwiązań, które satysfakcjonowałyby frankowiczów, a jednocześnie nie były zagrożeniem dla systemu finansowego i w tej chwili udają, że coś zrobili, a na otarcie łez frankowiczom rzucili rozliczenie się banków ze zbyt dużych spreadów.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ustawa frankowa: Magierowski proponuje wprowadzanie jej etapami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!