Ustawa antyterrorystyczna: Projekt wróci do podkomisji. Bez wysłuchania publicznego

Ustawa antyterrorystyczna: Projekt wróci do podkomisji. Bez wysłuchania publicznego
Prace nad ustawą mogą potrwać do dwóch tygodni (fot.pixabay.com)

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych opowiedziała się przeciw wysłuchaniu publicznemu projektu ustawy o działaniach antyterrorystycznych.
Komisja powołała 11-osobową podkomisję, która zajmie się projektem.

Pozytywną opinię o projekcie wydała sejmowa komisja obrony narodowej.

Sejm w piątkowych (20 maja) głosowaniach zdecydował o odrzuceniu wniosku PO i Nowoczesnej, które chciały odrzucenia projektu w I czytaniu; skierował go do komisji administracji i spraw wewnętrznych. Do wydania opinii na temat projektu zobowiązał komisje ds. służb specjalnych i obrony.

Tuż po głosowaniach zebrała się komisja administracji i spraw wewnętrznych, podczas której kluby PO, Nowoczesnej i Kukiz’15 zgłosiły wnioski o wysłuchanie publiczne projektu. Komisja w głosowaniu odrzuciła je - za przeprowadzeniem wysłuchania publicznego było 18 posłów, 19 przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Wcześniej komisja odrzuciła wniosek o głosowanie imienne w tej sprawie.

Do 11-osobowej podkomisji weszło sześciu posłów PiS, dwóch z PO i po jednym z pozostałych klubów - Nowoczesna, Kukiz’15 i PSL. Z PiS są to: przewodniczący komisji spraw wewnętrznych i administracji Arkadiusz Czartoryski, Jerzy Polaczek, Jarosław Krajewski, Krzysztof Łapiński, Sylwester Tułajew i Andrzej Melak. PO wskazała do komisji Marka Wójcika i Tomasza Szymańskiego, Nowoczesna - Mirosława Suchana, Kukiz’15 - Annę Siarkowską, a PSL - Zbigniewa Sosnowskiego.

Czytaj też: Ustawa antyterrorystyczna i jej procedowanie jest niepoważne

Prace - według przewodniczącego - mogą potrwać do dwóch tygodni. W piątek podkomisja wysłuchała wstępnego wprowadzenia sekretarza stanu w kancelarii premiera Macieja Wąsika, który przedstawił podstawowe zapisy ustawy.

W tym samym czasie komisja obrony narodowej zebrała się i po dyskusji przyjęła pozytywną opinię o projekcie dla komisji spraw wewnętrznych. Za pozytywnym zaopiniowaniem tego projektu głosowało 14 posłów z komisji obrony, przeciw było siedmiu, zaś sześciu wstrzymało się od głosu.

"Ustawa jest niezmiernie potrzebna i konieczna (...), jestem oczywiście za pozytywnym zaopiniowaniem" - mówiła podczas dyskusji Anna Sobecka (PiS).

Przeciw pozytywnej opinii byli posłowie opozycji. "Spotkajmy się w przyszłym tygodniu i poważnie porozmawiajmy - nie w ciągu pięciu minut, tylko być może pięciu godzin" - proponował Cezary Grabarczyk (PO). Adam Cyrański (Nowoczesna) podkreślił, że jego ugrupowanie "ma szereg zastrzeżeń do proponowanych regulacji", zaś Anna Siarkowska (Kukiz'15) zaznaczyła, że tak szybkie procedowanie tego projektu "jest jednak niepoważne".

"Uważam, że powinniśmy ograniczyć wzajemne negatywne emocje. W tej chwili komisja spraw wewnętrznych powołała podkomisję, która zgodnie z procedurami sejmowymi będzie analizowała punkt po punkcie każdy przepis i artykuł" - odpowiadał na wątpliwości minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Kamiński po posiedzeniu komisji obrony przyszedł na trwające posiedzenie podkomisji, podczas której po wystąpieniu wiceministra Wąsika udzielono głosu przedstawicielom organizacji pozarządowych zaproszonych do Sejmu - Fundacji Panoptykon i Amnesty International, sprzeciwiających się szczegółowym zapisom projektu. Wcześniej Wojciech Klicki z Panoptykonu zapowiedział, że organizacje obywatelskie same przeprowadzą wysłuchanie publiczne, skoro komisja nie zgodziła się na nie.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!