USA. Biden: Nowa administracja USA będzie wspierała Ukrainę

USA. Biden: Nowa administracja USA będzie wspierała Ukrainę
Biden: Nie można jednak nie zauważać postępów, poczynionych przez Ukrainę po Majdanie. (fot.:flickr.com/domena publiczna)

Ustępujący wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wyraził w poniedziałek (16 stycznia) w Kijowie nadzieję, że nowa administracja amerykańska będzie wspierała władze Ukrainy w realizacji reform i w walce z rosyjską agresją.

- Mam nadzieję, że przyszła administracja również będzie waszym przyjacielem i partnerem w dalszym rozwoju, jednak dobrze wiecie, że nikt nie wykona za was ciężkiej pracy, którą musicie wykonać sami - oświadczył po rozmowach z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Biden przybył na Ukrainę tuż przed odejściem z urzędu w związku z inauguracją kolejnego prezydenta USA Donalda Trumpa. Inaugurację zaplanowano na najbliższy piątek.

- Chciałem przyjechać tutaj po raz ostatni w roli wiceprezydenta, by uczcić osiągnięcia narodu Ukrainy - powiedział.

Amerykański polityk pochwalił Ukraińców za zdecydowanie w reformach i walkę z korupcją i przekonywał ich, by nie schodzili z drogi przemian.

- Wiele już zrobiliście i podjęliście dużo ważnych decyzji, ale czeka was jeszcze sporo pracy. Nie można jednak nie zauważać postępów, poczynionych przez Ukrainę po Majdanie (masowych protestach w Kijowie na przełomie 2013 i 2014 roku) - podkreślił.

Biden mówił m.in. o reformach systemu politycznego i gospodarki, wzmocnieniu bankowości, wprowadzeniu deklaracji dochodów urzędników oraz o działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Prokuratury Antykorupcyjnej. Zachęcał również do kontynuacji współpracy Ukrainy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, do dalszych reform sektora energetycznego, przejrzystej prywatyzacji i polepszania warunków do prowadzenia biznesu.

Wiceprezydent USA ocenił, że od reform zależy przyszłość niepodległej Ukrainy, która - jak zaznaczył - cały czas zmaga się z rosyjską agresją.

- Rosja, która chce zniweczyć wasz sukces, zachwiać waszym bezpieczeństwem, niepodległością i integralnością terytorialną, działa różnymi metodami. Ukraina, jak każde państwo w Europie, ma jednak prawo do wyboru swojej własnej drogi. Rosja chce temu przeszkodzić, dlatego wspólnota międzynarodowa powinna być zjednoczona przeciwko agresji i praktyce przymusu - oświadczył.

Biden powtórzył, że zachodnie sankcje wobec Rosji powinny być utrzymane do czasu całkowitego spełnienia przez Moskwę zobowiązań, które wynikają z mińskich porozumień w sprawie Donbasu, i do czasu zwrócenia Ukrainie kontroli nad zaanektowanym przez Rosję w 2014 roku Krymem.

Podkreślił przy tym, że jedyną podstawą uregulowania konfliktu z prorosyjskimi separatystami w Donbasie jest realizacja ustaleń z Mińska.

- Dla Ukrainy miński proces jest jedyną nadzieją na rozwój zjednoczonego państwa. Ale polityczna część tych umów nie może być realizowana, póki nie będzie wstrzymana agresja ze strony Rosji. Tylko po tym, jak Rosja i jej pośrednicy na wschodzie spełnią swoje zobowiązania, polegające na wstrzymaniu działań bojowych, można oczekiwać, że Ukraina w pełni wykona swoje polityczne zobowiązania - oświadczył Biden.

Po rozmowach Poroszenko i jego amerykański gość wygłosili oświadczenia dla prasy, po których nie przewidziano czasu na pytania dla dziennikarzy. Po wyłączeniu mikrofonów jeden z nich zapytał Bidena, jakie będą relacje między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi podczas prezydentury Trumpa.

- Nadzieja umiera ostatnia - odpowiedział wiceprezydent USA.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: USA. Biden: Nowa administracja USA będzie wspierała Ukrainę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!