UE potrzebuje Wielkiej Brytanii – mówią ministrowie spraw zagranicznych Polski i Francji

UE potrzebuje Wielkiej Brytanii – mówią ministrowie spraw zagranicznych Polski i Francji
Ministrowie spraw zagranicznych Francji i Polski Jean-Marc Ayrault i Witold Waszczykowski spotkali się w Warszawie. (Fot. : www.msz.gov.pl)

• Witold Waszczykowski i Jean-Marc Ayrault zwrócili uwagę na potrzebę ożywienia współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.
• Zdaniem obu ministrów pozostanie Wielkiej Brytanii w UE jest w interesie zarówno Unii, jak i Brytyjczyków.
• Ministrowie mówili, że porozumieli się m.in. co do konieczności ochrony zewnętrznych granic UE, potrzeby oddziaływania na przyczyny fal migracji oraz pomagania uchodźcom "u źródeł".

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Francji Witold Waszczykowski i Jean-Marc Ayrault zwracają uwagę na potrzebę ożywienia współpracy m.in. w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Na wspólnej konferencji prasowej, która w poniedziałek odbyła się w Warszawie, Waszczykowski i Ayrault podkreślali znaczenie, jakie mają dla Europy relacje polsko-francuskie i zapowiadali ich zacieśnienie. Mówili w tym kontekście m.in. o mającym się odbyć w dniach 28-29 sierpnia spotkaniu szefów MSZ Francji, Polski i Niemiec związanym z obchodami 25-lecia Trójkąta. Waszczykowski zastrzegł przy tym, że w przyszłości współpraca Trójkąta nie powinna być ograniczona do "rutynowych działań".

O potrzebie ożywienia "nieco podupadłego" - jego zdaniem - formatu weimarskiego mówił też Ayrault. Według Waszczykowskiego, ministrowie zgodzili się m.in. co do potrzeby zorganizowania szczytu Trójkąta Weimarskiego na szczeblach szefów rządów i głów państw.

Ministrowie zapowiedzieli, że w najbliższych miesiącach planowane jest przeprowadzenie polsko-francuskich konsultacji międzyrządowych - według francuskiego ministra mogłyby się odbyć "po lecie".

Przedmiotem dyskusji z inicjatywy strony francuskiej jest też - jak mówił Ayrault - możliwość organizacji spotkania państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) z Francją, "być może także w formacie normandzkim z Niemcami". Propozycja Francji ma związek z przejęciem w lipcu przez Polskę prezydencji w V4.

- Będziemy się widywali często - zapewnił Ayrault.

- Pomiędzy Francją a Polską istnieje stara, długa relacja przyjaźni, ale do nas należy ożywienie tej współpracy i nieustanne jej ożywianie - zaznaczył.

Szef francuskiej dyplomacji podkreślił też, że dostrzega "wspólną wolę" obu stron, aby relacje polsko-francuskie wzmocnić. Waszczykowski ocenił natomiast, że Francja to dla Polski "jeden z najważniejszych partnerów politycznych, gospodarczych, jak również wojskowych".

Szefowie dyplomacji pytani byli przez PAP o możliwe kierunki współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. Waszczykowski mówił w tym kontekście m.in. o wspólnych podróżach np. ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec do "krajów, w których mamy wspólne interesy". Jak dodał, celem takich wyjazdów mogłoby być np. "utrzymywanie krajów pozaeuropejskich na kursie współpracy z Europą".

Wśród innych obszarów współpracy szef polskiego MSZ wymienił także dialog o przyszłości Unii Europejskiej i drogach jej reformy, a także współdziałanie na rzecz pokoju i bezpieczeństwa w Europie.

Z kolei według francuskiego ministra, Trójkąt Weimarski jest przede wszystkim formatem "elastycznej, swobodnej dyskusji" pomiędzy krajami bliskimi sobie historycznie i geograficznie.

W kontekście przyszłości Europy ministrowie omawiali ponadto m.in. kwestię przyszłotygodniowego referendum w Wielkiej Brytanii. Referendum w sprawie dalszego członkostwa Brytyjczyków w UE wyznaczono na czwartek, 23 czerwca. Trzy brytyjskie sondaże, których wyniki opublikowano w zeszłym tygodniu, wskazują na przewagę zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!