Trzeci dzień XVII posiedzenia Sejmu. W planie głosowanie ustawy medialnej

Trzeci dzień XVII posiedzenia Sejmu. W planie głosowanie ustawy medialnej
Widok na Prezydium Sejmu od strony ław koalicji rządzącej. (fot.:twitter.com/KancelariaSejmu)

Sejm, który w piątek (29 kwietnia) po godz. 9. wznowił obrady, w ostatnim dniu posiedzenia będzie głosował m.in. nad wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu tzw. dużej ustawy medialnej autorstwa PiS.

Na projekt "dużej" ustawy medialnej składają się trzy propozycje ustaw autorstwa PiS: o mediach narodowych; o składce audiowizualnej oraz przepisy wprowadzające ustawę o mediach narodowych i ustawę o składce audiowizualnej. Pakiet przewiduje przekształcenie od 1 lipca TVP, PR i PAP w instytucje mediów narodowych.

W czwartek podczas debaty posłowie PiS mówili, że jest to wielka odnowa mediów, która da im niezależność od polityki i stabilność finansową. Według opozycji to skok na pieniądze, zamach na prawdę, ustawa, której trzeba się bać; apelowano o przeprowadzenie szerokich konsultacji z udziałem przedstawicieli organizacji twórczych i społecznych. Wiceminister kultury Krzysztof Czabański zapowiedział szerokie konsultacje społeczne. Posłowie PiS podkreślali w swoich wystąpieniach, że projekt doprowadzi do dobrej zmiany, która odda media publiczne Polakom.

Posłowie będą głosować również m.in. ws projektu nowelizacji ustawy o IPN, która m.in. wprowadza zmiany w trybie wyboru prezesa Instytutu.

W Sejmie zaplanowano również pierwsze czytanie projektu noweli ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Projekt dotyczy objęcia zakresem ustawy o kombatantach, żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnionych w latach 1949-1959, z przyczyn politycznych, w kopalniach węgla, kamieniołomach lub zakładach rud uranu oraz żołnierzy z poboru z 1949 r. wcielonych z powodów politycznych do nadkontyngentowych brygad "Służby Polsce" i przymusowo zatrudnionych w kopalniach węgla lub kamieniołomach.

Przeczytaj: Wywiad z prezesem PGZ

Przeprowadzone zostanie także pierwsze czytanie poselskiego projektu zmian w specustawie dotyczącej organizacji wizyty papieża Franciszka i Światowych Dni Młodzieży. Przygotowany przez PO projekt ma na celu wprowadzenie zapisu o tym, że miejscem wydarzeń jest również Częstochowa, a za organizację odpowiada - obok strony kościelnej i wojewody małopolskiego - także wojewoda śląski.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trzeci dzień XVII posiedzenia Sejmu. W planie głosowanie ustawy medialnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!