Trybunał Konstytucyjny: Ustawa o TK jest niezgodna z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny: Ustawa o TK jest niezgodna z Konstytucją
Sala posiedzeń Trybunału Konstytucyjnego. (fot.:wikipedia.org/CC BY 3.0)

• 9 marca Trybunał Konstytucyjny przedstawił wyrok w sprawie grudniowej nowelizacji Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
• W wyroku Trybunał Konstytucyjny uznał ustawę z grudnia 2015 r. za niezgodną z Konstytucją RP.
• Politycy partii rządzącej stwierdzili jeszcze przed wyrokiem, że w środę (9 marca) nie doszło do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Uzasadniają, że skład TK był niewystarczający.

W środę (9 marca) zebrał się dwunastoosobowy skład Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie ogłosili wyrok, w którym badali zgodność z Konstytucją zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Ustawę przegłosowano w grudniu 2015 roku.

Trybunał uznał, że ustawa jest niezgodna z ustawą zasadniczą.

Na sali rozpraw nie było przedstawicieli większości parlamentarnej, czyli Sejmu, rządu ani prokuratora generalnego. Tym ostatnim od piątku (4 marca) jest Zbigniew Ziobro.

Prezes TK powiedział, że w styczniu TK zdecydował o rozpoznaniu sprawy, a decyzję doręczono 18 stycznia uczestnikom postępowania. Dodał, że prokurator generalny zajął stanowisko pisemne w sprawie 10 lutego. 12 lutego wyznaczono termin rozprawy na 8 i 9 marca, a zawiadomienie doręczono tego samego dnia.

Rzepliński przypomniał, że według prawa w rozprawie TK w pełnym składzie uczestniczy osobiście prokurator generalny lub jeden z jego zastępców. Według TK zastępca prokuratora generalnego jest przygotowany, nawet jeśli nie podtrzymuje stanowiska z lutego.

Wyrok TK w Internecie

Trybunał Konstytucyjny na swej stronie internetowej opublikował skan całej, liczącej 11 stron, sentencji środowego wyroku, z podpisami wszystkich 12 sędziów uczestniczących w orzekaniu.

Cała nowelizacja ustawy o TK narusza zasady z czterech artykułów konstytucji: poprawnej legislacji, działania organów władzy na podstawie i w granicach prawa, uchwalania ustaw w trzech czytaniach i porządku prac Sejmu - wynika z sentencji środowego wyroku Trybunału. TK uznał, iż nowelizacja ustawy o TK z 22 grudnia 2015 roku jest niezgodna z art. 7, 112 i 119 ust. 1 Konstytucji RP, a także z wynikającą z art. 2 Konstytucji zasadą poprawnej legislacji.

Art. 7 konstytucji głosi, że "organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa". Jak stanowi art. 112, "organizację wewnętrzną i porządek prac Sejmu oraz tryb powoływania i działalności jego organów, jak też sposób wykonywania konstytucyjnych i ustawowych obowiązków organów państwowych wobec Sejmu określa regulamin Sejmu uchwalony przez Sejm". Według art. 119. ust. 1 Konstytucji, Sejm rozpatruje projekt ustawy w trzech czytaniach - naruszenie tego przepisu oznacza, że według Trybunału, uchwalając nowelizację, nie dochowano tej procedury.

TK odroczył na 9 miesięcy wejście w życie wyroku w części dotyczącej zmienionego nowelizacją przepisu ustawy o pełnym składzie Trybunału. Przepis ten stanowi, że orzekanie w pełnym składzie wymaga udziału co najmniej 13 sędziów. Wskazuje też sytuacje, w których TK może orzekać w składzie 7 lub 3 sędziów.

"TK orzekł, że ten przepis jest niezgodny z konstytucją i przyznaje, że kształtowanie składów trybunalskich mieści się w swobodzie ustawodawcy - ale nie jest to swoboda nieograniczona. TK orzekł zatem, że będzie czasowo orzekał w sprawach wymagających mniejszych składów. Wskazania, jak ukształtować przepisy są w uzasadnieniu wyroku" - powiedział wiceprezes TK Stanisław Biernat.

 

×

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Trybunał Konstytucyjny: Ustawa o TK jest niezgodna z Konstytucją

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!