REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny, Terlecki: Odsunąć część sędziów od sprawowania funkcji

  • Autor: GP/PAP
  • 31 sierpnia 2016 12:46
Trybunał Konstytucyjny, Terlecki: Odsunąć część sędziów od sprawowania funkcji Ryszard Terlecki jest jednym z najbardziej zaufanych ludzi Jarosława Kaczyńskiego. (fot.:wikipedia.org/CC)

• Polityk PiS nie wyklucza, że prawo będzie trzeba tak zmienić, by odsunąć od sprawowania funkcji "łamiących prawo" sędziów.
• W optyce Ryszarda Terleckiego, sędziowie TK umniejszyli autorytet sądu badającego zgodność prawa z ustawą zasadniczą.
• Polityków PiS bulwersuje, że ich próby nowelizacji ustawy o TK nie przynoszą efektów i zażegnania sporu.

W środę (30 sierpnia) polityk PiS Ryszard Terlecki wygłosił swoje zdanie o trwającej, patowej sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego (TK). Polityk nie wykluczył, że sędziów sprawujących problemy będzie trzeba odsunąć od składu TK.

Sędziowie uszczuplili autorytet Trybunału

- Trybunał doprowadził do sytuacji, w której trudno dalej poważnie traktować tę instytucję, co jest szkodliwe dla całego państwa. Mamy dziś do czynienia z sytuacją, w której Trybunał na czele z jego prezesem Andrzejem Rzeplińskim, działa wbrew prawu - mówił Terlecki.

- Trzeba znaleźć rozwiązanie, aby sędziów - którzy nie chcą się stosować do prawa uchwalonego przez Sejm - odsunąć od dalszego szkodzenia instytucji Trybunału - konkludował polityk PiS.

Terlecki, wobec przeciągającej się sytuacji zapowiedział, że PiS wróci do ustawy o TK. Jednocześnie jest świadom, że działania większości (tj. nowelizacja ustawy z grudnia 2015 roku i z lipca tego roku) nie były w stanie zmienić postawy sędziów.

Czytaj: Platforma broni prezesa TK

Andrzej Rzepliński ocenia, że działania władzy wykonawczej (której zapleczem politycznym jest Terlecki) są konfrontacyjne i szkodzą państwu.

- Ktoś tu jest niedouczony - ripostował Rzepliński politykom PiS w wywiadzie dla TVN 24. Sugerował tym stwierdzeniem stan wiedzy ministra Zbigniewa Ziobry, który jako prokurator koordynuje działanie śledczych. Ci w ubiegłym tygodniu zaczęli sprawdzać, czy Rzepliński nie złamał prawa.

- Prokurator generalny przekracza swoje uprawnienia - dodał sędzia.

CBOS sprawdził czy awantura o TK szkodzi sądowi konstytucyjnemu

Wyniki badań CBOS pokazują, że sytuacja wokół TK jest ambiwalentna. 29 proc. Polaków dobrze ocenia działalność Trybunału Konstytucyjnego, 38 proc. respondentów ocenia funkcjonowanie TK negatywnie, a 33 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii. Badanie przeprowadzono w sierpniu tego roku.

Sędziowie TK, Andrzej Rzepliński i Andrzej Biernat. (źródło: wikipedia.org/CC)

Jak podkreśla CBOS, konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego zaszkodził wizerunkowi tej instytucji, choć w ostatnim czasie jej notowania ustabilizowały się i już się nie pogarszają.

Według sondażu, negatywne opinie o Trybunale Konstytucyjnym relatywnie często deklarują mieszkańcy małych miast (poniżej 20 tys. mieszkańców), badani mający wykształcenie zasadnicze zawodowe, źle sytuowani, identyfikujący się z prawicą oraz zamierzający w ewentualnych wyborach głosować na Ruch Kukiz'15 lub PiS.

Spór o Trybunał podzielił partie polityczne

Geneza sporu o Trybunał sięga czerwca ubiegłego roku, gdy większość PO-PSL nowelizowała ustawę o TK. Tę ustawę PiS do Trybunału zaskarżył w 2015 roku, tylko po to, by po wygranych wyborach swoje zaskarżenie wycofać.

W grudniu doszło do najbardziej kryzysowego etapu sporu, gdy PiS przegłosował tzw. ustawę naprawczą TK. Tą nowelizację opozycja (PO i Nowoczesna) skierowały do zbadania przez TK i sędziowie w wyroku z marca zakwestionowali konstytucyjność ustawy PiS.

Czytaj: Rzecznik rządu atakował sędziego Rzeplińskiego

Wyrok TK z marca najbardziej poróżnił strony, bo rząd uznał orzeczenie z 9 marca za wydane bezprawnie i wstrzymał jego publikację. Do dzisiaj tego orzeczenia TK nie opublikowano.

Latem PiS nowelizował ustawę o TK jeszcze raz, ale i tę wersję ustawy TK zakwestionował.

W tle całego sporu pozostają jeszcze sędziowie wybrani głosami PiS, a niedopuszczeni do orzekania przez prezesa TK i sędziowie, których wybrał poprzedni Sejm. Tych ostatnich, jako swego rodzaju zakładników sporu, trzyma Andrzej Duda, który nie chce przyjąć od nich ślubowania.Prezydent uważa ich wybór za bezprawny.

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Noe 2016-09-06 01:48:17
    No czas najwyższy by tego wszchwładcę Cezara-rzeplichę komunistę który robi co chce!!! Łamie Prawo i Konstytucję nie stosując się do WŁADZY USTAWODAWCZEJ(Sejm,Senat,Prezydent) i woli POLAKÓW z 25.10.2016r.
  • tantus 2016-09-01 01:01:29
    A ja jestem za tym, żeby pan Terlecki odsunął palce od swoich otworów nosowych.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA