Trybunał Konstytucyjny może wprowadzić nowy porządek prawny

Trybunał Konstytucyjny może wprowadzić nowy porządek prawny
Wielka sala rozpraw Trybunału Konstytucyjnego. (fot.:Adrian Grycuk/wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 PL)

• W środę (6 kwietnia) zbiera się Trybunał Konstytucyjny na następne posiedzenie, pierwsze po marcowym dotyczącym ustawy o TK z grudnia. 
• Wobec braku publikacji przez rząd ostatniego wyroku Trybunału grozi Polsce istnienie równoległych rzeczywistości prawnych. O tym scenariuszu ostrzegali eksperci.

Trybunał Konstytucyjny zwołał swoje następne posiedzenie na 6 kwietnia. W pełnym składzie i pod przewodnictwem prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego sędziowie będą orzekać o Kodeksie wyborczym, dokładniej o komisarzach wyborczych w gminach. Rozprawa zacznie się o 9.00.

Trybunał Konstytucyjny rozpozna pytanie prawne w pełnym składzie. Sędzią-sprawozdawcą będzie sędzia TK Mirosław Granat.

Jest to pierwsza rozprawa, która będzie miała miejsce po marcowej, spornej rozprawie i wyroku, który do dzisiaj nie został opublikowany. Rząd, premier Beata Szydło i większość rządząca uważa, że TK nie może orzekać w obecnej sytuacji, bo podstawą prawną do orzekania jest ustawa z grudnia 2015 roku. Ta sama, którą Trybunał uznał za niekonstytucyjną właśnie w marcu.

Podjęcie przez Trybunał nowej sprawy i wydanie przezeń wyroku, może prowadzić do powstania precedensu prawnego. Sprawa może się jeszcze bardziej skomplikować, gdy sądy zaczną pytać TK o wykładnię przepisów lub powoływać się na wyroki, które sędziowie TK ogłoszą, ale których rząd nie opublikuje.

- Wierzę w odpowiedzialność sędziów - mówi Waldemar Żurek, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa w wypowiedzi dla serwisu dziennik.pl. - Do stania na straży prawa obliguje nas przysięga: musimy przestrzegać Konstytucji. Wyroki trybunału mają być publikowane. A jeśli nie są, to będziemy musieli je stosować, zasięgając informacji ze strony trybunału. Nie wiemy oczywiście, jak się zachowa administracja publiczna, bo ona działa w systemie hierarchicznego podporządkowania.

Jest to scenariusz, o którym ostrzegali konstytucjonaliści i prawnicy, był on też tematem dochodzenia Komisji Weneckiej Rady Europy, której sekretarz odwiedził Polskę w poniedziałek (4 kwietnia).

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Trybunał Konstytucyjny może wprowadzić nowy porządek prawny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!