REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny: Komisja Wenecka spotkała się z wybranymi sędziami

 • Autor: GP/PAP
 • 13 września 2016 12:50
Trybunał Konstytucyjny: Komisja Wenecka spotkała się z wybranymi sędziami Komisja Wenecka we wtorek (13 września) kontynuowała spotkania w Polsce dotyczące sporów prawnych. (fot.:wikipedia.org/CC)

• W czasie trwającej w poniedziałek i wtorek (12 i 13 września) wizyty przedstawicieli Komisji Weneckiej w Polsce, zagraniczni goście spotkali się z sędziami Trybunału Konstytucyjnego (TK).
• Z relacji sędziów media dowiedziały się, że nie wszyscy sędziowie TK byli obecni na spotkaniu.
• Wiceprezes TK relacjonował, że gości spotkania zza zagranicy dotknęło, jak mocno atakowani są sędziowie TK przez polityków zabierających głos w dyskusji o Trybunale.

Po spotkaniu przedstawicieli Komisji Weneckiej z sędziami polskiego Trybunału Konstytucyjnego (TK) polscy prawnicy referowali, jak przebiegało spotkanie. Na pytanie o skład sędziów, którzy spotkali się z zagranicznymi gośćmi odpowiedziano, że nie był to pełny skład TK.

- Odpowiadaliśmy na wiele szczegółowych pytań - relacjonował dziennikarzom sędzia Stanisław Biernat, wiceprezes Trybunału. - Nasi goście byli poruszeni co do traktowania Trybunału przez polityków.

Trybunał Konstytucyjny jest pod presją lub obroną części polskich posłów i ministrów, zależnie od ich przynależności partyjnej i oceny sytuacji.

Czytaj: Pierwsze wrażenia po spotkaniach w poniedziałek członków delegacji z Wenecji

- (Przedstawiciele Komisji Europejskiej - red.) pytali także o nasze stanowisko w odniesieniu do wypowiedzi polityków, obraźliwych dla sędziów. Jeśli w jakiejś kwestii byli poruszeni, to co do sposobu traktowania TK przez polityków - powiedział Biernat.

Podczas spotkania z dziennikarzami sędzia Biernat wyraził też osobiste zdanie o przygotowywanych przez Sejm kolejnych regulacjach prawnych dotyczących TK. Stwierdził, że nie ma potrzeby konstruowania nowego prawa.

Ten temat skomentował też prezes TK, Andrzej Rzepliński:

- TK funkcjonuje niezależnie od toksycznych okoliczności - powiedział sędzia.

Politycy PiS szukają kolejnych rozwiązań

W ostatnich dniach sierpnia wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki komentował sytuację wokół TK.

- Trybunał doprowadził do sytuacji, w której trudno dalej poważnie traktować tę instytucję, co jest szkodliwe dla całego państwa. Mamy dziś do czynienia z sytuacją, w której Trybunał na czele z jego prezesem Andrzejem Rzeplińskim, działa wbrew prawu - mówił Terlecki.

- Trzeba znaleźć rozwiązanie, aby sędziów - którzy nie chcą się stosować do prawa uchwalonego przez Sejm - odsunąć od dalszego szkodzenia instytucji Trybunału - konkludował polityk PiS.

Spór o Trybunał

Geneza sporu o Trybunał sięga czerwca ubiegłego roku, gdy większość PO-PSL nowelizowała ustawę o TK. Tę ustawę PiS do Trybunału zaskarżył w 2015 roku, tylko po to, by po wygranych wyborach swoje zaskarżenie wycofać.

W grudniu doszło do najbardziej kryzysowego etapu sporu, gdy PiS przegłosował tzw. ustawę naprawczą TK. Nowelizację tę opozycja (PO i Nowoczesna) skierowały do zbadania przez TK i sędziowie w wyroku z marca zakwestionowali konstytucyjność ustawy PiS.

Wyrok TK z marca najbardziej poróżnił strony, bo rząd uznał orzeczenie z 9 marca za wydane bezprawnie i wstrzymał jego publikację. Do dzisiaj tego orzeczenia TK nie opublikowano.

Latem PiS nowelizował ustawę o TK jeszcze raz, ale i tę wersję ustawy TK zakwestionował.

W tle całego sporu pozostają jeszcze sędziowie wybrani głosami PiS, a niedopuszczeni do orzekania przez prezesa TK i sędziowie, których wybrał poprzedni Sejm. Tych ostatnich, jako swego rodzaju zakładników sporu, trzyma Andrzej Duda, gdyż nie chce przyjąć od nich ślubowania. Prezydent uważa ich wybór za bezprawny.

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Gienek 2016-09-13 18:49:17
  Do Zdecydowany: ZDECYDOWANIE POPIERAM!!! . POgonić tych OSZUSTÓW I ZŁODZIEJI z PO-PSL-SLD i PO-Nowoczesnej na ZBITY PYSK!!!
 • BOLO 2016-09-13 17:32:17
  Komisja Wenecka daje dobry przykład na unijna DEMOKRACJĘ, wybiera sobie sama informacje od wybranych/wskazanych sędziów, reszta się nie liczy. W ten sposób Platforma Obywatelska nie powróci do KORYTA, chyba, że Platforma z Petru namówi szefów NATO na interwencje w Polsce
 • Zdecydowany 2016-09-13 13:59:16
  POgnać to lewacko pedrastyczne kolesiostwo z POwrotem do Wenecji ! Może się POtopią przy POwodzi !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA