XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Trybunał Konstytucyjny: Komisja Europejska przyjęła negatywną opinię o Polsce. Rząd ma dwa tygodnie na odpowiedź

Trybunał Konstytucyjny: Komisja Europejska przyjęła negatywną opinię o Polsce. Rząd ma dwa tygodnie na odpowiedź
Komisja Europejska przyjęła krytyczną wobec działań polskiego rządu opinię. (Frans Timmermans, fot. twitter)

• Komisja Europejska prześle do rządu w Warszawie opinię o stanie praworządności w Polsce.
• - Jest ona negatywna – poinformował wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.
• Polski rząd ma dwa tygodnie na ustosunkowanie się do niej.

Komisja Europejska przyjęła krytyczną wobec działań polskiego rządu opinię. Chodzi o kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego, którym Komisja zajmuje się od kilku miesięcy. Jeszcze tydzień temu wydawało się, że negatywnej opinii nie będzie, ale Komisja straciła cierpliwość – polski rząd co prawda zapewniał o woli kompromisu, ale nic w tym kierunku nie robił.

- Komisja Europejska postanowiła w środę (1 czerwca) wysłać do polskich władz opinię ws. praworządności - poinformował wiceszef KE Frans Timmermans. Powód - to brak rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Opinia podsumowuje prowadzony od 13 stycznia dialog z polskim rządem na temat sytuacji wokół TK. To pierwszy etap prowadzonej wobec Polski procedury ochrony praworządności. Treść opinii jest poufna. Jak twierdzą unijne źródła, jest ona krytyczna i stwierdza, że istnieje systemowe zagrożenie dla rządów prawa w Polsce.

- Unia Europejska jest zbudowana na wspólnych wartościach zapisanych w Traktacie - powiedział Timmermans na konferencji prasowej w Brukseli. - Te wartości obejmują również poszanowanie zasad rządów prawa. (...) Zapewnienie przestrzegania praworządności jest kolektywnym zadaniem instytucji unijnych i wszystkich państw członkowskich. Jest też częścią roli Komisji jako strażnika traktatu.

Według Timmermansa kontakty pomiędzy nim a polskimi władzami miały na celu pomóc w poszukiwaniu rozwiązania, "które musi zostać znalezione w Polsce".

- Dwa razy odwiedziłem Polskę, wymienialiśmy również listy i rozmawialiśmy regularnie, a nasze zespoły kontaktowały się na szczeblu technicznym. Nasze kontakty z polskimi władzami zawsze były konstruktywne - powiedział Timmermans, przypominając także o wtorkowej (31 maja) rozmowie telefonicznej z premier Beatą Szydło.

- Jednak pomimo naszych wysiłków do tej pory nie udało się znaleźć rozwiązania najważniejszych problemów - powiedział Timmermans.

Te najważniejsze problemy dotyczą sporu o skład Trybunału Konstytucyjnego, publikacji jego wyroków i ich poszanowania oraz treści ustawy reformującej Trybunał Konstytucyjny z 22 grudnia 2015 roku.

Wiceszef KE tłumaczył, że celem przyjętej opinii ws. praworządności w Polsce jest skoncentrowanie dialogu na tych problemach. - Mam nadzieję, że to posunie dialog naprzód - powiedział. Jak dodał, polskie władze mają teraz możliwość odpowiedzi na tę opinię. Odpowiedź powinna być udzielona w "rozsądnym czasie".

Według unijnych źródeł, z procedury wynika, że termin na udzielenie odpowiedzi to dwa tygodnie.

Timmermans podkreślił też, że "Komisja nie ma zamiaru i nie chce angażować się w debatę polityczną w Polsce". - Polityczne kwestie stanowią interes polityków polskich a nie Komisji, natomiast naszą kwestią jest zapewnienie, że zasady rządów prawa będą przestrzegane - powiedział.

Jak dodał, w ostatnich miesiącach miał okazję rozmawiać nie tylko z przedstawicielami rządu, ale też m.in. opozycji. Podkreślił, że "nigdy nie odnosił wrażenia, jakoby rozmawiał z osobami, od których nie zależą decyzje".

 

×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Trybunał Konstytucyjny: Komisja Europejska przyjęła negatywną opinię o Polsce. Rząd ma dwa tygodnie na odpowiedź

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!