REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny: Komisja Europejska przyjęła negatywną opinię o Polsce. Rząd ma dwa tygodnie na odpowiedź

 • Autor: AT/PAP
 • 01 czerwca 2016 17:28
Trybunał Konstytucyjny: Komisja Europejska przyjęła negatywną opinię o Polsce. Rząd ma dwa tygodnie na odpowiedź Komisja Europejska przyjęła krytyczną wobec działań polskiego rządu opinię. (Frans Timmermans, fot. twitter)

• Komisja Europejska prześle do rządu w Warszawie opinię o stanie praworządności w Polsce.
• - Jest ona negatywna – poinformował wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.
• Polski rząd ma dwa tygodnie na ustosunkowanie się do niej.

Komisja Europejska przyjęła krytyczną wobec działań polskiego rządu opinię. Chodzi o kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego, którym Komisja zajmuje się od kilku miesięcy. Jeszcze tydzień temu wydawało się, że negatywnej opinii nie będzie, ale Komisja straciła cierpliwość – polski rząd co prawda zapewniał o woli kompromisu, ale nic w tym kierunku nie robił.

- Komisja Europejska postanowiła w środę (1 czerwca) wysłać do polskich władz opinię ws. praworządności - poinformował wiceszef KE Frans Timmermans. Powód - to brak rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Opinia podsumowuje prowadzony od 13 stycznia dialog z polskim rządem na temat sytuacji wokół TK. To pierwszy etap prowadzonej wobec Polski procedury ochrony praworządności. Treść opinii jest poufna. Jak twierdzą unijne źródła, jest ona krytyczna i stwierdza, że istnieje systemowe zagrożenie dla rządów prawa w Polsce.

- Unia Europejska jest zbudowana na wspólnych wartościach zapisanych w Traktacie - powiedział Timmermans na konferencji prasowej w Brukseli. - Te wartości obejmują również poszanowanie zasad rządów prawa. (...) Zapewnienie przestrzegania praworządności jest kolektywnym zadaniem instytucji unijnych i wszystkich państw członkowskich. Jest też częścią roli Komisji jako strażnika traktatu.

Według Timmermansa kontakty pomiędzy nim a polskimi władzami miały na celu pomóc w poszukiwaniu rozwiązania, "które musi zostać znalezione w Polsce".

- Dwa razy odwiedziłem Polskę, wymienialiśmy również listy i rozmawialiśmy regularnie, a nasze zespoły kontaktowały się na szczeblu technicznym. Nasze kontakty z polskimi władzami zawsze były konstruktywne - powiedział Timmermans, przypominając także o wtorkowej (31 maja) rozmowie telefonicznej z premier Beatą Szydło.

- Jednak pomimo naszych wysiłków do tej pory nie udało się znaleźć rozwiązania najważniejszych problemów - powiedział Timmermans.

Te najważniejsze problemy dotyczą sporu o skład Trybunału Konstytucyjnego, publikacji jego wyroków i ich poszanowania oraz treści ustawy reformującej Trybunał Konstytucyjny z 22 grudnia 2015 roku.

Wiceszef KE tłumaczył, że celem przyjętej opinii ws. praworządności w Polsce jest skoncentrowanie dialogu na tych problemach. - Mam nadzieję, że to posunie dialog naprzód - powiedział. Jak dodał, polskie władze mają teraz możliwość odpowiedzi na tę opinię. Odpowiedź powinna być udzielona w "rozsądnym czasie".

Według unijnych źródeł, z procedury wynika, że termin na udzielenie odpowiedzi to dwa tygodnie.

Timmermans podkreślił też, że "Komisja nie ma zamiaru i nie chce angażować się w debatę polityczną w Polsce". - Polityczne kwestie stanowią interes polityków polskich a nie Komisji, natomiast naszą kwestią jest zapewnienie, że zasady rządów prawa będą przestrzegane - powiedział.

Jak dodał, w ostatnich miesiącach miał okazję rozmawiać nie tylko z przedstawicielami rządu, ale też m.in. opozycji. Podkreślił, że "nigdy nie odnosił wrażenia, jakoby rozmawiał z osobami, od których nie zależą decyzje".

- Zachęcałem wszystkie strony, by były konstruktywne i poszukiwały rozwiązania problemu. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujemy, byłoby powstanie dwóch równoległych porządków prawnych w Polsce. Konsekwencją takiej sytuacji byłaby niepewność dla obywateli i firm polskich, ale także europejskich - ocenił wiceszef KE.

Timmermans nie zgodził się też z pojawiającymi się w Polsce zarzutami, jakoby prowadząc procedurę wobec Polski, Komisja działała poza traktatami UE.

- Nie zgadzam się z tym; to co czynimy opiera się na roli Komisji jako strażniczki traktatów - powiedział wiceszef KE. Dodał, że procedura ochrony praworządności jest procedurą zaangażowania się Komisji w dialog z państwem członkowskim w wypadku dostrzeżenia zagrożenia dla praworządności w danym państwie UE.

- Nie chcę spekulować o żadnych dalszych krokach, bo cały czas prowadzimy dialog - dodał. - Im szybciej rozwiążemy ten problem, tym szybciej Polska będzie mogła powrócić do swojej roli jednego z wiodących krajów UE w tych trudnych czasach dla nas wszystkich. Polskie przywództwo jest potrzebne UE i nie powinno być zakłócane przez sprawy, które, moim zdaniem, mogą zostać w krótkim czasie rozwiązane przez siły polityczne w Polsce - powiedział Timmermans.

Polskie władze będą miały dwa tygodnie na to, by ustosunkować się do opinii. Jeżeli wskazane problemy nie zostaną rozwiązane, to kolejnym etapem procedury jest wydanie przez KE zaleceń z określonym terminem rozwiązania konkretnych problemów.

Ostatecznym rozwiązaniem jest wniosek do Rady UE (przedstawicieli państw członkowskich) o stwierdzenie naruszeń zasad państwa prawa, zgodnie z artykułem 7 unijnego traktatu. Artykuł ten pozwala też nałożyć sankcje na kraj łamiący zasady praworządności. Jednak aby stwierdzić poważne naruszenie zasad rządów prawa, konieczna jest jednomyślność państw członkowskich.

 

Skomentuj (3 komentarzy)

 • martin 2016-06-01 20:04:11
  To było do przewidzenia ze ow Timmermans wyda złą opinie mimo ze co innego gada na briefingach w Polsce a co innego w Brukseli ,to facet chorągiewka , bez honoru i ulega wpływom wrogów Polskiego Rządu , uważam ze premier Szydło nie powinno rozmawiać z takimi fałszywymi ludźmi i nie przyjmować go w gabinetach rządowych bo to falszywiec i kłamca
 • Tamara 2016-06-01 18:01:32
  Schulz z Merkel wysyłają do Polski pieska Timmermansa BY UJADAŁ !!! ZAJMIJ SIĘ GEJAMI w Holandi!!!! WYPAD z POLAKI!!!
 • Magda 2016-06-01 17:50:46
  Timmermans piesku tusska i merkel możesz co najwyżej POLSKI RZĄD w (...) POCAŁOWAĆ !!!!!!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA