XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Trwa walka o miejsce Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Trwa walka o miejsce Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
(fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• Minister Witold Waszczykowski spotkał się w piątek (18 listopada) w MSZ z ambasadorami akredytowanymi przy RP.
• Celem spotkania było zabieganie przez polską dyplomację o poparcie kandydatury Warszawy do Rady Bezpieczeństwa ONZ. 
• Kampania na rzecz Polski w Radzie Bezpieczeństwa trwa już ponad rok.

W piątek (18 listopada) szef MSZ, Witold Waszczykowski spotkał się w Warszawie z szefami misji akredytowanych w Polsce w celu promowania kandydatury Polski do Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych na kadencję 2018-2019.

Ostatnim kluczowym elementem proporcji polskiej kandydatury do tego prestiżowego ciała był szczyt Europa - Ameryka Łacińska. O poparcie Afryki w zeszłym tygodniu minister Waszczykowski także zabiega, temu służyło spotkanie z przedstawicielami RPA.

Polska chce być członkiem rady w latach 2018-2019.

- Członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych nie jest dla nas celem samym w sobie. Jeśli Polska zostanie wybrana, dwuletnie niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa wykorzystamy jako instrument służący wzmocnieniu wkładu Polski w utrzymanie pokoju na świecie i poprawę bezpieczeństwa międzynarodowego – powiedział minister Witold Waszczykowski w swoim wystąpieniu, którym powitał w MSZ zaproszonych dyplomatów.

- Kampania na rzecz niestałego członkostwa Polski została oficjalnie zainaugurowana przez prezydenta Andrzeja Dudę i ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego 16 września 2016 r. Jak podkreślono podczas inauguracji kampanii, której hasłem jest „Solidarność-Odpowiedzialność-Zaangażowanie” - informowało w notce prasowej z wydarzenia, kończącego w piątek (18 listopada) MSZ.

Rada Bezpieczeństwa ONZ jest kluczowym ciałem organizacji, w którym zapadają najbardziej kluczowe decyzje dotyczące polityki międzynarodowej. Jest umocowana w Karcie Narodów Zjednoczonych, dokumencie podpisanym w 1945 roku.

Radę stanowi pięć państw - członków stałych: Chińska Republika Ludowa, Francja, Rosja, Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania. Ich głos jest decydujący i dysponenda prawem weta. Ich obecność w radzie jest pochodną podziału sił po II Wojnie Światowej.

Pozostałe kraje ulegają rotacji co dwa lata.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Trwa walka o miejsce Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!