Trójkąt Weimarski ma być bardziej aktywny w ocenie MSZ Polski i Niemiec

Trójkąt Weimarski ma być bardziej aktywny w ocenie MSZ Polski i Niemiec
Steinmeier, na spotkaniu z Waszczykowskim podkreślił, że Niemcy są zainteresowani aktywnym Trójkątem Weimarskim. (fot.:twitter.com/msz_rp)

• Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier powiedział w Warszawie, że Berlin jest za aktywnym Trójkątem Weimarskim.
• W kwestii Trójkąta Weimarskiego panuje zgodność; jedyna rozbieżność polega na tym, że Polacy chcą, by działał częściej - mówił szef MSZ Witold Waszczykowski.

Ministrowie podczas wtorkowej konferencji byli pytani o przyszłość Trójkąta Weimarskiego - forum współpracy Polski, Niemiec i Francji - które w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia.

Waszczykowski podkreślił, że na temat Trójkąta Weimarskiego panuje zgodność.

- Jedyna rozbieżność polega na tym, że my Polacy chcielibyśmy, aby on działał częściej, aby był płaszczyzną nie tylko spotkań okresowych co rok czy co kilka lat, ale, żeby był rzeczywiście płaszczyzną konsultacji, a nawet wypracowania wspólnej strategii, wspólnej polityki przed ważnymi wydarzeniami - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Według niego, spotkanie w ramach Trójkąta Weimarskiego mogłoby odbyć się np. latem tego roku przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie, czy w związku z realizacją procesu mińskiego i decyzjami ws. sankcji wobec Rosji.

Przeczytaj: Gdzie trafią środki na modernizację polskiej armii

- My Polacy jesteśmy ambitnymi politykami i chcielibyśmy, aby ten Trójkąt był intensywniej używany - dodał Waszczykowski.

Steinmeier podkreślił, że Niemcy są zainteresowani aktywnym Trójkątem Weimarskim, dlatego wystosowali zaproszenie do Weimaru.

- Jestem pewien, że nie będzie to tylko okazja do świętowania, ale również okazja do wymiany między tymi trzema państwami, które się spotykają - powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

Formuła Trójkąta Weimarskiego została zainicjowana 28 sierpnia 1991 r. w Weimarze przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych Polski - Krzysztofa Skubiszewskiego, Francji - Rolanda Dumasa i Niemiec - Hansa-Dietricha Genschera jako forum trójstronnych konsultacji politycznych. Ogłosili oni w Weimarze "Wspólne oświadczenie o przyszłości Europy", w którym uznali, że trzy kraje ponoszą szczególną odpowiedzialność za jedność i rozwój Europy. Pierwotnym celem Trójkąta było wsparcie integracji Polski ze strukturami europejskimi.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!