XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Tobiszowski naciska na związki górnicze i chce dialogu z kierownictwem kopalń

Tobiszowski naciska na związki górnicze i chce dialogu z kierownictwem kopalń
Wiceminister przypomniał, że najważniejsze założenia programu naprawczego były już przedstawione stronie społecznej. (fot. PTWP)

• Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zadeklarował w poniedziałek (1 lutego), że działania w ramach planu naprawczego dla Kompanii Węglowej będą ustalane i wdrażane w dialogu ze stroną społeczną.
• Związkowcy deklarują chęć rozmów, ale liczą, że zarząd spółki wycofa się z wypowiedzenia porozumienia, zawartego pół roku temu ze związkami.

Ubiegłotygodniowe wypowiedzenie porozumienia z lipca ubiegłego roku, które gwarantowało górnikom niezmienność warunków pracy i płacy przez rok po przekazaniu 11 kopalń Kompanii do Polskiej Grupy Górniczej, to jeden z tematów poniedziałkowego spotkania związkowców z zarządem spółki. W rozpoczętych w południe rozmowach wziął udział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Przed spotkaniem wiceminister przypomniał, że najważniejsze założenia programu naprawczego były już przedstawione stronie społecznej, podczas wcześniejszych spotkań z jego udziałem. Tobiszowski podkreślił, że prace nad programem naprawczym wymagają dialogu ze związkami.

- Uważam, że to musi być w dialogu, inaczej sobie nie wyobrażam - powiedział wiceminister, który jednak nie chciał przed rozmową ze związkami mówić o konkretnych rozwiązaniach. Nie skomentował wypowiedzenia porozumienia przez zarząd Kompanii.

Andrzej Duda podpisze dwie ustawy. Przeczytaj więcej.

Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz zapowiedział, że najważniejszym obecnie oczekiwaniem związkowców jest wycofanie się z wypowiedzenia porozumienia z 17 lipca 2015 r.

- Jeżeli zarząd się nie wycofa - zobaczymy jakie będzie zdanie właściciela - dodał Kolorz, nawiązując do obecności wiceministra Tobiszowskiego.

Przewodniczący Solidarności w Kompanii Węglowej Bogusław Hutek wyraził nadzieję, że zarząd spółki wykaże się otwartością i przedstawi związkowcom jasną informację o planowanych działaniach - zarówno szczegóły planu techniczno-ekonomicznego spółki i biznesplanu przedstawianego inwestorom Polskiej Grupy Górniczej (ma ona przejąć 11 kopalń KW) jak i np. planowanych działań w sferze redukcji wynagrodzeń górników.

- Gdy poznamy te zamierzenia, będziemy mogli pójść z nimi do załóg. (...) Wtedy nasz suweren, czyli załogi kopalń, będą mogły zdecydować o tym, co dalej robimy - czy będą chciały o to walczyć czy nie - skomentował Hutek. Jego zdaniem poniedziałkowe spotkanie powinno przynieść odpowiedź na pytanie, czy zarząd KW nie pospieszył się z wypowiedzeniem porozumienia.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele KW tłumaczyli, że po przeniesieniu kopalń do PGG należy uelastycznić system pracy i płac, wiążąc ich wysokość z wynikami spółki. To główny powód wypowiedzenia porozumienia. Oszczędności - tłumaczyła firma - są konieczne m.in. z powodu dalszego spadku cen węgla energetycznego na rynku europejskim; żadne prognozy nie przewidują odbicia w najbliższych latach.

- Upływ czasu i trudna sytuacja spółki nie pozwala na kontynuowanie obecnych systemów płacowych przez kolejne 12 miesięcy. Potrzebne są szybkie działania i uelastycznienie systemu pracy i płac z uzależnieniem od osiąganych wyników - wyjaśnił rzecznik KW Tomasz Głogowski. Zmniejszenie wynagrodzeń miałoby nastąpić np. w drodze likwidacji niektórych świadczeń, jak 14. pensja - za ubiegły rok to świadczenie miałoby być wypłacone w ratach, zamiast w całości w lutym.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tobiszowski naciska na związki górnicze i chce dialogu z kierownictwem kopalń

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!