TK połączył trzy skargi na nową ustawę o Trybunale do wspólnego rozpoznania

TK połączył trzy skargi na nową ustawę o Trybunale do wspólnego rozpoznania
Zdaniem PiS nowa ustawa ma być odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół TK (Lukas Plewnia/flickr)

• Do wspólnego rozpoznania Trybunał Konstytucyjny połączył złożone do niego we wtorek, 2 sierpnia, trzy skargi na nową ustawę o TK
• Skargi złożyli posłowie PO, Nowoczesnej i PSL oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.
• Według PiS, które jest autorem projektu bazowego ustawy, jest ona "w pełni konstytucyjna".

"Trybunał Konstytucyjny rozpozna powyższe wnioski pod wspólną sygnaturą K 39/16" - dodano w komunikacie TK. Nie ma tam informacji, kiedy to nastąpi.

Po złożeniu wniosku PO do TK jej poseł Borys Budka mówił, że PiS chce poprzez tę ustawę wyeliminować możliwość kontroli aktów prawnych stanowionych w tej kadencji. Wymienił ustawy: o gruntach rolnych, o zasadach inwigilacji, tzw. antyterrorystyczną, o służbie cywilnej i o mediach narodowych. Posłowie PO mają nadzieję, iż TK rozpatrzy wniosek jeszcze w czasie trwania vacatio legis zaskarżonej ustawy, czyli w ciągu najbliższych 13 dni - dodał Budka (wejdzie ona w życie 14 dni po ogłoszeniu, co nastąpiło w poniedziałek).

Według PO, TK w wielu kwestiach, które są w nowej ustawie, wypowiedział się już w orzeczeniu z 9 marca - ws. grudniowej nowelizacji ustawy o TK. Wskazał np., że parlament nie może narzucać Trybunałowi zasady rozpatrywania spraw według kolejności wpływu.

Według posłów N i PSL cała ustawa jest niezgodna z konstytucją, zarówno ze względu na "wady konstytucyjne", jak i ze względu na wadliwość procesu legislacyjnego.

Czytaj też: PiS: Ustawa ws. TK jest w pełni konstytucyjna

Zdaniem RPO Adam Bodnara, nowa ustawa prowadzi do "dalszego paraliżu działania TK". "Sprawne funkcjonowanie TK jest jednym z niezbędnych warunków zapewniających skuteczność i efektywność systemu ochrony praw jednostki" - oświadczył.

Poseł PiS Jacek Sasin wyraził przekonanie, że nowa ustawa o TK jest "w pełni konstytucyjna" i "umożliwia w pełni swobodną i dobrą pracę Trybunału". "Jesteśmy przekonani, że ta ustawa kończy również cały spór wokół TK, który został wywołany działaniami poprzedniej koalicji rządzącej" - powiedział dziennikarzom.

W jego ocenie opozycja uczyniła spór wokół TK osią swojego działania w obecnej kadencji parlamentu i dlatego "będzie próbowała w desperacki sposób ten konflikt przedłużyć, nawet jeśli nie ma żadnych powodów do tego". "Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dzisiaj Trybunał orzekał zgodnie z przepisami nowej ustawy i mamy nadzieję, że to jest oczywiste również dla przewodniczącego TK" - dodał Sasin.

Zdaniem PiS - które przygotowało projekt wyjściowy - nowa ustawa ma być odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół TK. Według opozycji tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej.

Parlament zakończył prace nad ustawą 22 lipca. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją w sobotę, a w poniedziałek została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw; wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Czytaj też: RPO zaskarżył do TK nową ustawę o Trybunale

Zgodnie z ustawą pełny skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów. Ma on orzekać m.in. w sprawach o szczególnej zawiłości. Pełny skład ma też badać: weta prezydenta do ustaw, ustawę o TK, spory kompetencyjne między organami państwa, przeszkodę w sprawowaniu urzędu prezydenta RP, zgodność z konstytucją działalności partii politycznych. Konstytucyjność ustaw będą badać składy 5-osobowe. Składy 3-osobowe zbadają m.in. konstytucyjność innych aktów normatywnych, np. rozporządzeń. Orzeczenia we wszystkich składach zapadać będą zwykłą większością głosów.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: TK połączył trzy skargi na nową ustawę o Trybunale do wspólnego rozpoznania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!