TK odwołał wtorkowy termin rozprawy ws. zmiany ustawy o kuratorach

TK odwołał wtorkowy termin rozprawy ws. zmiany ustawy o kuratorach
Trybunał Konstytucyjny odwołał wyznaczony na wtorek (29 listopada) termin rozprawy w pełnym składzie ws. zmiany ustawy o kuratorach sądowych (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 pl)

• Trybunał Konstytucyjny odwołał wyznaczony na wtorek (29 listopada) termin rozprawy w pełnym składzie ws. zmiany ustawy o kuratorach sądowych.
• Termin odwołano w związku z "niedyspozycją zdrowotną" sędzi sprawozdawcy Julii Przyłębskiej - poinformował TK.

Przed miesiącem - 25 października - już raz odroczono rozprawę w tej sprawie. Wówczas powodem odroczenia była nieobecność przedstawiciela prezydenta Andrzeja Dudy. Nowy termin wyznaczono wówczas na 29 listopada.

Chodzi o nowelizację, która miała określić zasady tworzenia sekretariatów kuratorskich przy sądach. Prezydent skierował ją do TK - przed podpisaniem - w sierpniu zeszłego roku.

"Nieobecność przedstawiciela prezydenta uniemożliwiła nam wydanie wyroku, natomiast w interesie publicznym jest niewątpliwie, aby taki wyrok zapadł. W przeciwnym razie ta ustawa będzie dalej pozostawała w zawieszeniu" - mówił w zeszłym tygodniu dziennikarzom wiceprezes TK sędzia Stanisław Biernat.

Dodawał, że 25 października Trybunałowi nie udało się przeprowadzić tej rozprawy w pełnym składzie, gdyż zgodnie z ustawą o TK wymagana jest obecność wnioskodawcy. "Trybunał ma według przepisu dwie możliwości: albo odroczyć rozprawę, albo umorzyć postępowanie. Wybraliśmy oczywiście opcję odroczenia rozprawy, ponieważ chodziło o wniosek tzw. prewencyjny i od wyroku TK zależy podpisanie ustawy przez prezydenta" - wskazywał.

"Dodatkowym problemem może być stan zdrowia naszych kolegów sędziów, którzy ostatnio też nie przychodzili, wobec czego niemożliwe było skompletowanie pełnego składu, dlatego jesteśmy pełni niepewności" - mówił wtedy Biernat o wtorkowym terminie tej sprawy.

Z kolei prezes TK Andrzej Rzepliński przypominał, że zgodnie z przepisami "nikt nie może stawiać przeszkód i barier przed wykonywaniem przez Trybunał jego funkcji kontroli zgodności przepisów z konstytucją".

Trybunał miał rozpatrzyć 29 listopada sprawę nowelizacji ustawy o kuratorach w pełnym składzie. Rozprawie miał przewodniczyć Rzepliński, zaś sprawozdawcą sprawy miała być sędzia Przyłębska.

"Pan Prezydent nie wysłał swojego przedstawiciela, gdyż ta sprawa powinna być rozpatrywana w pełnym składzie Trybunału Konstytucyjnego. Tymczasem prezes Andrzej Rzepliński podjął bezprawną decyzję o niedopuszczaniu do orzekania trzech sędziów: Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego i Mariusza Muszyńskiego. Prezes Rzepliński uniemożliwia im wypełnianie obowiązków sędziego, mimo iż otrzymują oni pensję" - informował szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski pytany o powód nieobecności pełnomocnika prezydenta w TK. Podkreślał, że te trzy osoby otrzymały legitymacje sędziów TK i otrzymują wszystkie świadczenia przynależne wszystkim sędziom TK.

W sprawie, w której prezydent Duda skierował wniosek do TK chodzi o sposób uchwalenia nowelizacji ustawy o kuratorach i prawidłowość rozpatrzenia przez Sejm poprzedniej kadencji poprawek Senatu do tej ustawy. W uzasadnieniu wniosku z sierpnia zeszłego roku prezydent wskazał, iż analiza przebiegu procedury ustawodawczej w zakresie trybu rozpatrzenia przez Sejm poprawek senackich do przedmiotowej ustawy wzbudziła poważne zastrzeżenia co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: TK odwołał wtorkowy termin rozprawy ws. zmiany ustawy o kuratorach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!