Timmermans przedstawił Komisji Europejskiej sytuację w Polsce na temat Trybunału Konstytucyjnego

Timmermans przedstawił Komisji Europejskiej sytuację w Polsce na temat Trybunału Konstytucyjnego
Frans Timmermans jest holenderskim politykiem, który po karierze politycznej w kraju został pierwszym wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 2.0)

● Komisja Europejska (KE) wysłuchała relacji Fransa Timmermansa o sytuacji w Polsce.
● Powodem zainteresowania i prowadzenia przez KE kontroli praworządności w Polsce jest spór konstytucyjny.
● KE nie debatowała w środę (20 lipca) o Polsce.

W Brukseli, w środę (20 lipca) debatowała Komisja Europejska (KE). Wedle informacji Polskiego Radia Frans Timmermans referował komisarzom sytuację wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego. KE bada sytuację w Polsce w ramach tzw. procedury badania praworządności.

Radio donosi, że Timmermans tylko przekazał informację o sytuacji w Warszawie, ale nie doszło do debaty między komisarzami.

KE po tym spotkaniu nie podjęła dalszych kroków w ramach wspomnianej procedury kontroli praworządności. Przypomnijmy, że formalną decyzję o tym kroku wobec Polski KE podjęła w styczniu.

Polski parlament, a dokładniej Senat w środę (20 lipca) procedował nowe przepisy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego. W ramach prac w izbie wyższej parlamentu doszło do kolejnych zmian przepisów.

Wcześniej o projekcie wypowiadały się i zmieniały go komisje Senatu. Poparły kilkanaście z niemal 60 poprawek, w tym: wspólną poprawkę PO i PiS by skreślić wymóg zgody prezydenta na usunięcie sędziego z TK, jeśli tak orzekł sąd dyscyplinarny TK; poprawkę PiS by prezydent powoływał prezesa TK spośród trzech kandydatów, a nie "co najmniej trzech" - jak głosi ustawa; poprawkę PiS by zasada badania spraw w kolejności wpływu nie dotyczyła ochrony wolności, praw obywatela, bezpieczeństwa państwa i porządku konstytucyjnego; wspólną poprawkę PO i PiS by prezydent nie mógł wnosić o rozpatrzenie sprawy poza kolejnością wpływu; poprawkę PiS by wydrukować wyroki TK wydane przed 20 lipca - z wyjątkiem dotyczących aktów normatywnych, które utraciły moc obowiązującą.

Konflikt konstytucyjny trwa w Polsce od grudnia 2015 roku. Wtedy parlament, już zdominowany przez większość PiS, znowelizował ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Tę nowelizację Trybunał sam uznał za niekonstytucyjną i odmawia procedowania w oparciu o te przepisy, czego od TK oczekuje większość rządząca, Rada Ministrów i prezydent. Opozycja stoi murem za Trybunałem.

Nowelizacja ustawy, o której powyżej pisaliśmy, ma zażegnać spór. Nic jednak na to nie wskazuje, bo opozycyjne Nowoczesna i Platforma już zapowiedziały zgłoszenie nowelizacji do zbadania przez TK. Może to zakończyć się ponownym impasem.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!