REKLAMA

Timmermans: Komisja Europejska dołoży starań, by pomóc rozwiązać konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego

  • Autor: PAP/AT
  • 24 maja 2016 16:55
Timmermans: Komisja Europejska dołoży starań, by pomóc rozwiązać konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego - W interesie UE jest, aby znaleźć rozwiązanie sytuacji wokół TK - powiedział wiceszef KE (Frans Timmermans, fot.wikipedia.org/euranetplus-inside.eu)

• Zgadzam się, że rozwiązanie konfliktu wokół TK można wypracować tylko w Polsce - powiedział wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
• Zadeklarował jednocześnie, że KE dołoży starań, aby wesprzeć wszystkie strony konfliktu wokół TK w wypracowaniu jego rozwiązania.

"Polska jest bardzo ważnym krajem członkowskim UE i ma wiodącą rolę do odegrania w UE i myślę, że doprowadzenie tego konfliktu do końca uwolni pewne siły Polski, które można wykorzystać z korzyścią dla UE. Będę kontynuował ten dialog, jestem pewien, że ten dialog bardzo niedługo już dobiegnie do końca, ponieważ problem będzie rozwiązany" - powiedział wiceprzewodniczący KE po spotkaniu z szefową polskiego rządu.

Dodał, że Komisja Europejska dołoży wszelkich starań, aby wesprzeć wszystkie strony konfliktu wokół TK we wspólnym wypracowaniu jego rozwiązania.

Timmermans podziękował premier za zaproszenie do Warszawy. "Chcę podziękować za (...) zaangażowanie na rzecz rozwiązania konfliktu dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego" - powiedział.

Dodał, że Szydło wyraziła chęć kontynuacji dialogu z Komisją Europejską. "My ze swojej strony zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby pomóc. W pełni zgadzam się z panią premier, która powiedziała, że to jest wewnętrzny problem Polski, którego rozwiązanie można wypracować tylko w Polsce" - powiedział wiceprzewodniczący KE.

Zaznaczył, że w interesie UE jest, aby znaleźć rozwiązanie sytuacji wokół TK, ponieważ "w pełni funkcjonujące państwa członkowskie" są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowanie Unii.

Wizyta Timmermansa dotyczy prowadzonej przez KE wobec Polski procedury ochrony państwa prawa. Jej rozpoczęcie KE uzasadniała sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego i nierespektowaniem jego wyroków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA