Szymański i Stępkowski przekażą Komisji Europejskiej informacje o sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego i ustawy medialnej

Szymański i Stępkowski przekażą Komisji Europejskiej informacje o sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego i ustawy medialnej
13 stycznia cały skład KE, ma przeprowadzić debatę orientacyjną na temat zmian zachodzących w Polsce (fot.wikipedia.org/Diliff)

Wiceszefowie MSZ - Konrad Szymański i Aleksander Stępkowski - przekażą w tym tygodniu w Brukseli przedstawicielom Komisji Europejskiej i europarlamentu informacje dot. sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz zmian w tzw. ustawie medialnej.

Działania przedstawicieli MSZ związane są z nadchodzącymi debatami Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego na temat sytuacji w Polsce.

13 stycznia kolegium komisarzy, czyli cały skład KE, ma przeprowadzić debatę orientacyjną na temat zmian zachodzących w Polsce. Tematem dyskusji mają być m.in. kwestie podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę w zeszłym tygodniu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego. Natomiast w przyszły wtorek - 19 stycznia - o sytuacji w Polsce debatować ma Parlament Europejski.

Szymański powiedział, że obecność przedstawicieli rządu w PE nie jest planowana; nie będzie ich też na obradach KE, bo - jak zaznaczył wiceszef MSZ ds. europejskich - nie mamy takiej proceduralnej możliwości.

Według Szymańskiego, rola rządu w związku z debatami polegać będzie przede wszystkim na udzielaniu informacji oraz przedstawieniu stanowiska w tematach, które stały się przedmiotem zainteresowania europejskich polityków.

Jak poinformował Szymański, w poniedziałek do Brukseli udał się wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski, który w resorcie odpowiada za sprawy prawne, traktatowe oraz prawa człowieka. Po południu spotkał się tam z szefem gabinetu pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, który otrzymał od niego pakiet informacji na temat zmian w tzw. ustawie medialnej oraz sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego.

"To Timmermans jest naszym pierwszym kontaktem, ponieważ odpowiada w KE m.in. za problematykę rządów prawa, a także za przygotowanie tej konkretnej debaty" - powiedział PAP Szymański. "Wiceszef KE zostanie przez nas wyposażony w pełną informację na temat tego, jaka jest natura tych dwóch problemów (zmian w ustawie medialnej oraz sytuacji wokół TK - red.)" - dodał. We wtorek do Brukseli pojedzie z kolei sam Szymański. Ma się tam spotkać z liderami czterech największych grup parlamentarnych - chadeckiej (w której skład wchodzi m.in. PO i PSL), socjaldemokratycznej (w której zasiadają m.in. europarlamentarzyści SLD), konserwatywnej (do której należy m.in. PiS) oraz liberalnej - i przedstawić im "polskie stanowisko w kontekście zbliżającej się debaty na forum Parlamentu Europejskiego". Szymański dodał, że liczy na to, iż przygotowany przez rząd pakiet informacji sprawi, że debata w PE "będzie jak najbliżej faktów i rzeczywistych problemów".

W czasie wizyty w Brukseli Szymański spotka się również z polskimi europarlamentarzystami, by porozmawiać z nimi o "najważniejszych procesach legislacyjnych, które dotyczą Polski", zaoferować im wsparcie.

Przedstawicieli polskiego rządu nie będzie na debatach 13 i 19 stycznia - odpowiednio w KE i w europarlamencie. Jak wyjaśnił Szymański, ich udziału w obradach KE nie przewidują procedury. "W debacie w PE mogłaby wziąć udział premier Beata Szydło, ale na dziś nie widzę takiej potrzeby. Wystarczą spokojne konsultacje z liderami politycznymi europarlamentu" - powiedział wiceszef MSZ.

O możliwej obecności przedstawiciela MSZ w Brukseli w czasie debaty w KE mówił wcześniej w wystąpieniach medialnych szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. Aktywność rządu w dyskusji, mającą na celu rzeczowe i racjonalne przedstawienie faktów, zapowiadała także premier Beata Szydło.

Środowa debata KE o Polsce ma odbyć się za zamkniętymi drzwiami. Jak informował rzecznik Komisji Margaritis Schinas, będzie ona miała charakter orientacyjny i nie będzie pierwszym krokiem w procedurze kontroli praworządności, której konsekwencją może być m.in. zawieszenie prawa kraju członkowskiego do uczestnictwa w głosowaniach Rady UE.

19 stycznia planowana jest debata o sytuacji w Polsce na forum europarlamentu. O włączeniu tego tematu do porządku obrad PE na styczeń zdecydowała w grudniu Konferencja Przewodniczących europarlamentu.

Po wizycie w Brukseli, w czwartek rano Szymański pojedzie do Hagi, gdzie spotka się z przedstawicielami rządu holenderskiego w związku z objęciem 1 stycznia przez ten kraj przewodnictwa w Radzie UE.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szymański i Stępkowski przekażą Komisji Europejskiej informacje o sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego i ustawy medialnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!