Szydło: Rząd przyjął projekty ustaw likwidujące gimnazja i przywracające ośmioletnią szkołę podstawową

Szydło: Rząd przyjął projekty ustaw likwidujące gimnazja i przywracające ośmioletnią szkołę podstawową
"Naszym celem jest stworzenie szkoły bezpiecznej, która przygotuje młodych Polaków do dalszego życia" - mówiła premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. (fot. MEN)

Premier Beata Szydło poinformowała, że rząd przyjął projekty ustaw likwidujące gimnazja i przywracające ośmioletnią szkołę podstawową

"Chcę powiedzieć jasno i wyraźnie: Jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia tej reformy" - poinformowała premier Beata Szydło na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu.

"To, że dzisiaj Rada Ministrów przyjęła te projekty ustaw, jest dowodem na to, że nie tylko jesteśmy zdeterminowani, ale uruchamiamy cały proces w tej chwili już legislacyjny. Projekt ustawy zostanie skierowany do Sejmu. Wierzę w to głęboko, że zostanie bardzo dobrze ten proces w Sejmie przeprowadzony i też, że Sejm będzie poczuwał się do tej współodpowiedzialności za przyszłość polskiej szkoły" - powiedziała. "Mamy pieniądze zabezpieczone w budżecie" - dodała.

Zgodnie z projektami w miejsce obecnie istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

Zmiany miałyby rozpocząć się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej.

Wprowadzenie branżowej szkoły I stopnia, w miejsce zasadniczej szkoły zawodowej, planowane jest od 1 września 2017 r. Wprowadzenie branżowej szkoły II stopnia dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia rozpocznie się od roku szkolnego 2020/2021.

Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach zapoczątkowane mają być od roku szkolnego 2019/2020, a zakończyć się w roku szkolnym 2023/2024.

 

"Dotrzymaliśmy słowa, rodzice mają wybór w posyłaniu swojego 6-letniego dziecka do szkoły" - mówiła obecna na konferencji minister Anna Zalewska. "Chcemy podnieść jakość kształcenia, odbudować szkolnictwo zawodowe" - dodawała.

Powiedziała, że reforma nie uda się bez pomocy samorządów i nauczycieli. Zapewniła, że pakiet informacyjny na temat reformy będzie dostępny w każdej szkole. Poinformowała, że ustawa została tak zaprojektowana, by nauczyciele i dyrektorzy mieli gwarancję pracy.

"Reforma jest tak pomyślana, żeby nauczyciele nie tracili pracy, ale mieli możliwość przekwalifikowania" - mówiła z kolei premier Beata Szydło.

 

×

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Szydło: Rząd przyjął projekty ustaw likwidujące gimnazja i przywracające ośmioletnią szkołę podstawową

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!