XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Szydło o ew. dymisji szefa CBA: nie zwykłam dokonywać zmian poprzez media

Szydło o ew. dymisji szefa CBA: nie zwykłam dokonywać zmian poprzez media
Paweł Wojtyniuk (fot. Katarzyna Czerwińska/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl)

Nie zwykłam dokonywać jakichkolwiek zmian poprzez media, jeśli takie wnioski wpłyną, będą procesowane, będę mogła wypowiadać się na ten temat - powiedziała premier Beata Szydło pytana o medialne doniesienia, że odwołany zostanie szef CBA Paweł Wojtunik.

"Do mnie nic oficjalnie nie wpłynęło, w związku z tym, nie będę komentować (...) tej informacji" - zaznaczyła dopytywana, czy taki wniosek jeszcze nie wpłynął.

"Jeżeli chodzi o kwestie personalne, nie zwykłam dokonywać jakichkolwiek zmian personalnych poprzez media, więc jeśli takie wnioski wpłyną - państwo wiecie doskonale, że sprawy dotyczące szefów służb są określone procedurą - wiec jeżeli takie wnioski się pojawią - takie wnioski będą procesowane - wówczas będę mogła zająć stanowisko i wypowiadać się na ten temat" - powiedziała Szydło na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Według mediów Wojtunika ma zastąpić Ernest Bejda, a powodem wcześniejszego odwołania szefa CBA, który został powołany 31 grudnia 2013 r. na drugą, czteroletnią kadencję, ma być odebranie mu poświadczenia dostępu do dokumentów poufnych.

O doniesienia medialne dotyczące zmiany szef CBA pytany był we wtorek ubiegający się o przywództwo PO b. szef MSZ Grzegorz Schetyna. „Nie ma jeszcze potwierdzenia tych decyzji i mam nadzieję, że nie będzie, bo każdego szefa służb trzeba oceniać za to, co zrobił, za jego osiągnięcia, a akurat szefa CBA Pawła Wojtunika jeszcze znam z czasów, kiedy byłem ministrem spraw wewnętrznych i administracji - był wtedy szefem CBŚ, policjantem z grupy operacyjnej i bardzo dobrym funkcjonariuszem” - podkreślił Schetyna na konferencji prasowej w Ursusie.

Zapowiedział, że Platforma będzie chciała poznać w parlamencie powody, „jakie przyświecają tym, którzy chcą dokonywać zmiany w CBA”. Nie wykluczył złożenia wniosku o informację rządu w tej sprawie.

Szefa CBA powołuje i odwołuje premier, po zasięgnięciu opinii prezydenta, rządowego kolegium ds. służb i sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Kadencja wygasa w przypadku śmierci lub odwołania. Odwołać można go w wyniku rezygnacji, w przypadku ponad trzymiesięcznej choroby oraz w razie niespełniania warunków powołania.

Warunkami powołania są m.in. polskie obywatelstwo, pełnia praw publicznych, nieskazitelna postawa moralna, obywatelska i patriotyczna, brak skazania za przestępstwo popełnione umyślnie ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

Szef CBA musi też mieć wyższe wykształcenie, spełniać wymagania określone w przepisach o ochronie informacji niejawnych w zakresie dostępu do informacji niejawnych o klauzuli tajności "ściśle tajne". Osoba taka nie mogła być pracownikiem lub współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa w PRL.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szydło o ew. dymisji szefa CBA: nie zwykłam dokonywać zmian poprzez media

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!