Szydło i Macierewicz wezmą udział w obchodach rocznicy KOR

Szydło i Macierewicz wezmą udział w obchodach rocznicy KOR
W niedzielę (26 czerwca) o godz. 16 rozpocznie się uroczystość upamiętnienia 40. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników. (fot. twitter/Kancelaria Premiera/ MON)

• W niedzielę (26 czerwca) w Warszawie na Placu Piłsudskiego odbędą się obchody 40-tej rocznicy powstania KOR - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek.
• Wezmą w nich udział premier Beata Szydło oraz współtwórca KOR szef MON Antoni Macierewicz.

- W niedzielę (26 czerwca) o godz. 16 rozpocznie się uroczystość upamiętnienia 40. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników. Weźmie w nim udział m.in. pani premier oraz przedstawiciele Rady Ministrów - powiedział Bochenek.

Szefowa rządu zabierze głos w części oficjalnej uroczystości. Przemawiać ma też szef MON Antoni Macierewicz, który był jednym z założycieli KOR, wymyślił też nazwę Komitetu.

Premier ma również wręczyć okolicznościowe medale, w związku z 40-tą rocznicą wydarzeń Czerwca 1976 roku. Po części oficjalnej przewidziany jest koncert.

25 czerwca 1976 roku doszło do gwałtownych wystąpień robotników, przede wszystkim w Radomiu i Ursusie, w wyniku ogłoszonej dzień wcześniej przez władze PRL znaczącej podwyżki cen. W Radomiu spalono gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR, w Ursusie unieruchomiono linie kolejową, wiodącą m.in. z Moskwy do Berlina. Jeszcze tego samego dnia podwyżki zostały cofnięte, ale na robotników, uczestników wydarzeń spadły ciężkie represje.

Bito ich na komendach milicji, a następnie skazywano na wieloletnie wyroki. Podczas procesów sądowych akcje pomocy dla robotników zainicjowały środowiska harcerzy, związanych z drużyną "Czarnej Jedynki", a także środowisko wcześniej represjonowane za udział w wydarzeniach marca 1968. Rodzinom skazywanych robotników oferowano pomoc prawną, dostarczano też pieniądze.

Na uczestników akcji pomocy spadły represje. W związku z tym środowisko organizujące pomoc postanowiło sformalizować swoją działalność. 23 września 1976 roku powołany został "Komitet Obrony Robotników - ofiar represji w związku z wydarzeniami 25 Czerwca 1976". Sygnatariuszami powołania Komitetu było 14 osób, które jednocześnie ogłosiły "Apel do społeczeństwa i władz PRL", broniący robotników skazywanych po 25 czerwca i wzywający do solidarności w ich sprawie.

Sygnatariusze - Jerzy Andrzejewski, Stanisław Barańczak, Ludwik Cohn, Jacek Kuroń, Edward Lipiński, Jan Józef Lipski, Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Antoni Pajdak, Józef Rybicki, Aniela Steinsbergowa, Adam Szczypiorski, ks. Jan Zieja i Wojciech Ziembiński - podpisali się swoimi nazwiskami i prawdziwymi adresami, po raz pierwszy w dziejach opozycji w PRL.

Wśród sygnatariuszy znalazła się grupa starszych już wtedy osób, autorytetów z różnych dziedzin. Mieli oni stanowić rodzaj "parasola", zniechęcającego władze PRL do ewentualnych represji wobec Komitetu. Poza tym listę uzupełnili najbardziej aktywni działacze środowisk zaangażowanych w akcję pomocy.

Twórcy Komitetu powoływali się na obowiązujące w PRL prawo, zgodnie z którym np. powołanie komitetów przeciwpowodziowych nie wymagało zgody władz administracyjnych. Jawna aktywność (z wyjątkiem działalności wydawniczej) stała się najważniejszą cechą KOR. Z czasem zaczęli przystępować do niego kolejni ludzie, a w lecie 1977 roku, po amnestii dla uczestników wydarzeń czerwcowych, przekształcił się w Komitet Samoobrony Społecznej "KOR" i stał się najsilniejszym ośrodkiem tzw. opozycji demokratycznej w PRL. Komitet rozwiązał się w 1981 roku, po powstaniu NSZZ "Solidarność".

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!