Szwajcaria: Prezydent Andrzej Duda spotkał się z polskimi naukowcami w CERN

Szwajcaria: Prezydent Andrzej Duda spotkał się z polskimi naukowcami w CERN
Podczas spotkania z pracownikami CERN-u prezydent podkreślił, że ogromnie się cieszy z tego, iż polscy naukowcy biorą udział w wielkim eksperymencie (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

• Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN pod Genewą z pracującymi tam polskimi naukowcami i inżynierami.
• Zwiedził część ośrodka naukowo-badawczego, w której znajduje się Wielki Zderzacz Hadronów (LHC).

Podczas spotkania z pracownikami CERN-u prezydent podkreślił, że ogromnie się cieszy z tego, iż polscy naukowcy biorą udział w wielkim eksperymencie, "poszukującym źródeł istnienia wszechświata". "To jest niebywała przygoda z jednej strony, ale z drugiej strony wielkie wyzwanie naukowe" - zaznaczył.

Andrzej Siemko z CERN-u poinformował że z ośrodkiem związanych jest 200 Polaków, głównie naukowców i inżynierów, a 66 jest tam zatrudnionych. Łącznie w CERN-ie pracuje ok. 2,4 tys. osób - dodał.

Oficjalnie Polska stała się członkiem Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w 1991 r.

Siemko podczas spotkania z Dudą podkreślał, że członkostwo w CERN-ie daje polskim naukowcom bardzo wiele uprawnień, m.in. możliwość desygnowania przedstawicieli do Rady CERN-u, używania wszystkich urządzeń badawczych czy korzystania ze stypendiów.

Czytaj też: Prezydent w środę złoży wizytę w siedzibie Rady Europy w Strasburgu

Dodał, że polska składka na utrzymanie ośrodka to ok. 2,8 proc. całego budżetu CERN-u.

Znajdujący się w CERN-ie Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) to najbardziej skomplikowane urządzenie skonstruowane przez człowieka, rodzaj mikroskopu pozwalającego badać świat w bardzo małych skalach. Dochodzi w nim do zderzeń dwóch poruszających się w przeciwne strony wiązek cząstek - protonów lub jąder ołowiu.

Wcześniej - w Lozannie, podczas spotkania podsumowującego warsztaty z udziałem polskich i szwajcarskich innowacyjnych przedsiębiorców - prezydent podkreślił, że połączenie nauki z przedsiębiorczością to gwarancja dobrego rozwoju gospodarczego kraju i doskonałego wykorzystania zdolności kadry naukowej.

"Próbujemy w tej chwili z rządem polskim uruchomić tego rodzaju procesy w naszym kraju" - dodał Duda, przypominając powołaną przez rząd Radę ds. Innowacyjności. "Problem polegał na tym, że od wielu lat młodzi ludzie, naukowcy w Polsce mają wiele pomysłów, które bardzo często lądują na półce i nie są wykorzystane" - powiedział prezydent.

Z prezydentem do Szwajcarii przyjechała grupa przedstawicieli polskich startupów. Podczas spotkania ze szwajcarskimi startupami i inwestorami mieli możliwość zaprezentowania swoich przedsięwzięć, m.in. robota edukacyjnego, systemu ułatwiającego komunikację z osobami niesłyszącymi i dronów wykorzystywanych w geodezji, energetyce, ratownictwie czy rolnictwie.

Przed południem w Vevey para prezydencka złożyła kwiaty pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza w 100. rocznicę śmierci pisarza. Sienkiewicz zmarł w Vevey 15 listopada 1916 r. Rok 2016 jest rokiem Sienkiewicza, a "Quo vadis" lekturą Narodowego Czytania.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!