Szkoły branżowe, podstawy programowe: Nowe rozwiązania w marcu 2018 r.

Szkoły branżowe, podstawy programowe: Nowe rozwiązania w marcu 2018 r.
Szkoły branżowe: - Dotychczas podstawy programowe były absolutnie oderwane od rzeczywistości - powiedziała minister edukacji (Anna Zalewska, fot.twitter.com/MEN_GOV_PL)

Zaproponujemy nowe rozwiązania dla szkolnictwa zawodowego i branżowego. Dotychczas te podstawy programowe były absolutnie oderwane od rzeczywistości - powiedziała minister Anna Zalewska.

• W marcu 2018 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawi nowe rozwiązania dla szkolnictwa branżowego - zapowiedziała Zalewska.

• Dodała, że MEN wciąż spotyka się z przedstawicielami różnych branż, którzy zgłaszają uwagi do programu.

• Zalewska zapowiedziała, że egzaminy zawodowe dla uczniów i absolwentów w poszczególnych branżach będą miały w 90 proc. charakter praktyczny, a nie teoretyczny.

Zalewska uczestniczyła we wtorek (21 listopada) w Wałbrzychu (Dolnośląskie) w konferencji "Inwestycje, edukacja, innowacje", zorganizowanej dla dyrektorów szkół branżowych i technicznych, doradców zawodowych, przedsiębiorców oraz instytucji wspierających i biznesowych.

"W marcu zaproponujemy nowe rozwiązania dla szkolnictwa zawodowego i branżowego. Teraz spotykamy się z przedstawicielami poszczególnych branż i piszemy podstawy programowe. Dotychczas te podstawy były absolutnie oderwane od rzeczywistości. Teraz to nie urzędnik pisze podstawy, ale osoby z danej branży zawodowej" - powiedziała minister Zalewska.

Podkreśliła, że resort MEN czerpie z modelowych rozwiązań z innych krajów, takich jak m.in. Niemcy, Szwajcaria i Austria, gdzie szkolnictwo zawodowe - jak oceniła - jest na najwyższym poziomie.

Czytaj też: Szkoły branżowe: Jak będą wyglądać nauka?

Zalewska zapowiedziała, że egzaminy zawodowe dla uczniów i absolwentów w poszczególnych branżach będą miały w 90 proc. charakter praktyczny, a nie teoretyczny.

"Dotychczas były one absurdalne i za bardzo teoretyczne. Przecież nie chodzi o to, by uczeń znał na pamięć dokładnie budowę maszyny, ale żeby umiał ją odpowiednio obsługiwać. Wszystko będzie w miarę proste i nastawione na to, by wzmacniać kompetencje młodego człowieka" - zapewniła szefowa resortu edukacji.

Jej zdaniem, ustawa o finansowaniu zadań oświatowych, która czeka już tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy, pozwoli wdrożyć pierwsze nowe rozwiązania już we wrześniu 2018 r.

We wrześniu br. weszła w życie reforma edukacji, której głównym elementem jest zmiana ustroju szkolnego. Dotychczasowy system, który składał się z 6-letniej szkoły podstawowej, 3-letniego gimnazjum, 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, 3-letniej szkoły zawodowej i szkół policealnych, będzie stopniowo przekształcany. Docelowo będzie obejmować: 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum, 3-letnią szkołę branżową I stopnia, 2-letnią szkołę branżową II stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy i szkołę policealną.

 

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szkoły branżowe, podstawy programowe: Nowe rozwiązania w marcu 2018 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!