Szef MSZ odwiedził Ankarę. Na początek konsultacje z ministrami Turcji i Rumunii

Szef MSZ odwiedził Ankarę. Na początek konsultacje z ministrami Turcji i Rumunii
Minister Witold Waszczykowski przygotował serię spotkań zagranicznych w najbliższych tygodniach. (fot.:twitter.com/msz_rp)

• Od konsultacji z szefami MSZ Turcji i Rumunii rozpoczęła się w czwartek (25 sierpnia) jednodniowa wizyta ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego w Ankarze.
• Polski minister ma się spotkać również z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Podczas konsultacji ze swoimi odpowiednikami z Turcji - Mevlutem Cavusoglu i Rumunii - Lazarem Comanescu, Waszczykowski omawia m.in. lipcowy szczyt NATO w Warszawie i ocenę podjętych na nim decyzji, sytuację bezpieczeństwa w południowo-wschodniej części Sojuszu, rozwój trójstronnej współpracy polsko-turecko-rumuńskiej oraz kryzys migracyjny. Wśród tematów rozmów ministrów oraz spotkania Waszczykowskiego z Erdoganem mają znaleźć się ponadto konsekwencje nieudanego zamachu stanu w Turcji i relacje Turcji z UE.

Po zakończeniu rozmów szefów dyplomacji zaplanowano wspólną konferencję prasową.

Po południu ministrowie mają spotkać się z prezydentem Erdoganem oraz złożyć kwiaty przed uszkodzonym podczas lipcowego puczu budynkiem tureckiego parlamentu.

W środę rano Waszczykowski zapowiadał w TVP Info, że podczas rozmów z ministrem Cavusoglu i prezydentem Erdoganem ma zamiar pytać o kierunek, w którym obecnie zmierza turecka polityka. Zaznaczył jednocześnie, że Turcja pozostaje "wiarygodnym partnerem, wiarygodnym członkiem NATO" i Polska nie ma jak dotąd podstaw, aby "kwestionować zachowanie tureckie".

We wtorek szef polskiej dyplomacji mówił, że wyjazd do Turcji to tzw. misja rozpoznawcza. "Chcemy pojechać i na miejscu, wraz z moim kolegą rumuńskim Lazarem Comanescu, porozmawiać z władzami tureckimi, o co chodzi, co się stało, jak wygląda sytuacja bieżąca dzisiaj, jakie są dalsze plany polityki rządu tureckiego, jak oceniają sytuację wokół; jakie jest ich nastawienie w dalszym ciągu do relacji z Unią Europejską i NATO, bo to jest bardzo ważny dla nas problem. Czy Turcy dalej chcą funkcjonować w NATO i realizować postanowienia szczytu natowskiego z Warszawy? Jakie są relacje z Rosją, które w tej chwili nabierają nowego charakteru?" - wyjaśniał w Polskim Radiu.

Czytaj: Polska premier spotka się w piątek z Angelą Merkel

Czwartkowe konsultacje będą drugimi w zapoczątkowanym przez Waszczykowskiego cyklu trójstronnych spotkań polsko-turecko-rumuńskich. Poprzednie miało miejsce 9 czerwca w Warszawie. Jak zaznaczył szef polskiej dyplomacji, spotkanie pierwotnie miało odbyć się w Bukareszcie, ale "ze względu na znane wypadki w Ankarze, w Stambule, zdecydowaliśmy się, że zmienimy miejsce spotkania na Ankarę".

Napięcia między zachodnimi stolicami a Ankarą narastają od 15 lipca, kiedy to w Turcji doszło do udaremnionej próby wojskowego zamachu stanu. W reakcji na nieudany pucz władze zatrzymały, zwolniły lub zawiesiły w obowiązkach dziesiątki tysięcy ludzi z powodu ich rzekomych powiązań z zamachowcami. Przywódcy wielu państw europejskich i USA wyrazili zaniepokojenie represjami i czystkami prowadzonymi przez Erdogana.

Zdaniem władz w Ankarze, UE i kraje zachodnie nie okazały Turcji należytego wsparcia i solidarności po puczu. Rzecznik Erdogana Ibrahim Kalin oświadczył w sierpniu, że w tej sytuacji Ankara ma prawo "szukać innych opcji" współpracy wojskowej, poza NATO. Na początku sierpnia turecki minister ds. europejskich Omer Celik ostrzegł ponadto, że jego kraj przestanie realizować porozumienie z UE w sprawie odsyłania migrantów, jeśli Unia nie wyznaczy konkretnego terminu zniesienia wiz dla obywateli Turcji.

Do ocieplenia stosunków doszło natomiast między Turcją a Rosją. Rosyjski prezydent Władimir Putin i Erdogan spotkali się 9 sierpnia w Petersburgu po przeszło półrocznym kryzysie w stosunkach między krajami, który został spowodowany zestrzeleniem przez turecki myśliwiec rosyjskiego bombowca na pograniczu turecko-syryjskim. Przywódcy Rosji i Turcji postanowili m.in. wznowić współpracę w walce z Państwem Islamskim (IS) i innymi ugrupowaniami dżihadystycznymi.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szef MSZ odwiedził Ankarę. Na początek konsultacje z ministrami Turcji i Rumunii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!