XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Szef MSZ analizuje list F.Timmermansa

Szef MSZ analizuje list F.Timmermansa
Timmermans zaleca ścisłą współpracę polskich władz z Komisją Wenecką, czyli Europejską Komisją na rzecz Demokracji przez Prawo, która jest organem doradczym Rady Europy (fot. Lukas Plewnia from Berlin/wikipedia/CC BY-SA 2.0)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w czwartek 24 grudnia, że szef resortu Witold Waszczykowski analizuje list wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa ws. nowelizacji ustawy o TK i udzieli odpowiedzi tak szybko, jak będzie to możliwe.

Pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans wystosował w środę list do szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry z wezwaniem do nieprzyjmowania nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

W czwartek biuro prasowe MSZ przekazało PAP list do wiceprzewodniczącego KE skierowany przez wiceministra SZ Jana Dziedziczaka.

„Dziękując za pismo (…)z 23 grudnia br. chciałbym poinformować, że Minister Waszczykowski obecnie analizuje jego treść i udzieli odpowiedzi tak szybko, jak będzie to możliwe. Korzystając z okazji, chciałbym również poinformować, że polski rząd przedłożył już Komisji Weneckiej wniosek o wydanie opinii w związku z niedawną nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym” – napisał Dziedziczak.

Frans Timmermans w swym liście napisał m.in., że "Komisji Europejskiej dano do zrozumienia", iż Sejm w przyspieszonej procedurze przyjął ustawę nowelizującą obecną ustawę o TK. W liście, do którego dotarła PAP, wiceszef KE napisał także : "Ta nowelizacja - jak wynika z informacji, którymi dysponujemy - dotyczy funkcjonowania Trybunału, a także niezawisłości jego sędziów. Oczekiwałbym, że ta ustawa nie zostanie ostatecznie przyjęta albo przynajmniej, że nie zostanie wdrożona, dopóki wszelkie kwestie dotyczące wpływu tej ustawy na niezawisłość i funkcjonowanie TK nie zostaną w pełni i adekwatnie ocenione".

Timmermans zaleca także ścisłą współpracę polskich władz z Komisją Wenecką, czyli Europejską Komisją na rzecz Demokracji przez Prawo, która jest organem doradczym Rady Europy. Składa się ona z ekspertów w zakresie zagadnień konstytucyjnych i opiniuje projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy, w szczególności w krajach, które przechodzą transformację ustrojową.

Nowelizacja ustawy o TK została uchwalona przez Sejm we wtorek. W nocy z środy na czwartek bez poprawek przyjął ją Senat. Jak poinformował w czwartek na Twitterze dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski, przyjęta przez parlament nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym wpłynęła do KPRP. "Prezydent Andrzej Duda podejmie decyzję w konstytucyjnym terminie" - dodał.

Nowela ustawy o TK stanowi m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie, liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (dziś pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie 7 sędziów mają być badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

Według opozycji przyjęta zmiana ustawy sparaliżuje TK, bo wydłuży średni czas badania spraw w TK oraz spowoduje, że w wielu sprawach nie zapadnie wyrok - wobec niemożności uzyskania większości 2/3 sędziów.

Wątpliwości co do konstytucyjności przyjętych przez parlament przepisów formułowali m.in. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prokurator Generalny, Krajowa Rada Sądownictwa, Naczelna Rada Adwokacka oraz senackie Biuro Legislacyjne.

W czwartek o skierowanie ustawy do Trybunału przed jej podpisaniem zaapelowali do prezydenta Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Szef MSZ analizuje list F.Timmermansa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!