Szczyt szefów Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej

Szczyt szefów Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej
Marek Kuchciński (fot.twitter.com)

Rozpoczynający się w środę, 17 maja w Warszawie Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej to inicjatywa, która jest zachętą do myślenia o odnowie UE poprzez wzmacnianie znaczenia parlamentów narodowych - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Szczyt odbędzie się w środę i czwartek. Kuchciński w rozmowie w Telewizji Republika przypomniał, że zorganizował to wydarzenie wraz z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

W środę po południu szefowie parlamentów spotkają się z prezydentem Andrzejem Dudą; w czwartek będą debatować nad aktualnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa regionu, współpracą w zakresie infrastruktury na osi Północ-Południe oraz budowaniem roli parlamentów narodowych w polityce międzynarodowej. Zaplanowano też dyskusję o wartościach wyróżniających Europę Środkową i Wschodnią, takich jak przywiązanie do suwerenności i niepodległości, szacunek dla tradycji i historii oraz znaczenie religii jako fundamentu cywilizacji.

Przyjazd do Warszawy zadeklarowali m.in. przewodniczący i wiceprzewodniczący parlamentów: Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Gruzji, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji, Ukrainy i Węgier.

"Podjęliśmy decyzję o takiej inicjatywie konsultując ją z naszymi rodzimymi ekspertami z wielu polskich instytucji, ale też po szeregu różnych spotkań prowadzonych od wielu lat, w ramach Europy Karpat, różnych wymiarów współpracy - także w ramach Trójkąta Weimarskiego, czy Grupy Wyszehradzkiej" - powiedział Kuchciński.

Mówił, że po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego "dochodziły do niego sygnały, że wytwarza się pustka w tej części Europy, i że Polska jako największe państwo regionu powinna jakoś zareagować, zainicjować, uruchomić różne przedsięwzięcia".

Kuchciński podkreślił, że już w ubiegłym roku zaproszono kraje europejskie niebędące w UE "do wspólnego namysłu jak widzą kwestie współpracy pomiędzy UE a innymi państwami Europy". "Zaskoczyła nas ich reakcja, bardzo pozytywna i stąd szczyt w tym tygodniu" - powiedział marszałek Sejmu.

Pytany, czy szczyt to odpowiedź na koncepcję Europy dwóch prędkości, Kuchciński powiedział, że jego zdaniem "niebezpieczeństwo utrzymania kierunku integracji europejskiej poprzez Europę dwóch prędkości istnieje i jest bardzo poważne".

"Stąd do roli władz państwa polskiego należy znalezienie jakiejś recepty, nie tylko jednokierunkowo - w stronę niemiecką, czy Trójkąta Weimarskiego, czy też UE, ale przecież za naszymi wschodnimi granicami, północno-wschodnimi jest wiele państw, które albo aspirują do UE, albo mają podobny punkt widzenia jak my: to znaczy widzimy przyszłość Europy, jako Europę suwerennych państw, Europę ojczyzn" - mówił Kuchciński.

W związku z tym - ocenił - "dyplomacja parlamentarna powinna mieć w tej sytuacji bardzo dużo do powiedzenia".

Marszałek Sejmu podkreślał wagę inicjatywy takich, jak szczyt w Warszawie. "One nie są wymierzone przeciw UE, są pewną formą zachęty do myślenia kategoriami odnowy Unii Europejskiej poprzez wzmacnianie także znaczenia parlamentów narodowych, państwowych, a nie tylko Komisji Europejskiej" - zaznaczył Kuchciński.

Jak dodał, kolejny element, który integruje i łączy państwa uczestniczące w szczycie, to wartości oraz fakt, że państwa, które kiedyś wchodziły w skład ZSRR lub Jugosławii, bardziej podkreślają znaczenie swojej niepodległości i kładą większy nacisk na odbudowę świadomości narodowej.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szczyt szefów Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!