Szczerski z ambasadorami UE o priorytetach polityki zagranicznej prezydenta

Szczerski z ambasadorami UE o priorytetach polityki zagranicznej prezydenta
Szczerski na ś spotkaniu zapowiedział, że w 2017 r. "być może odbędą się w Polsce dwa międzynarodowe spotkania regionalne", w których organizację zaangażuje się prezydent (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

Udział w kampanii na rzecz uzyskania przez Polskę miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ znalazł się wśród priorytetów polityki zagranicznej prezydenta na najbliższe miesiące, przedstawionych przez ministra Krzysztofa Szczerskiego na spotkaniu z ambasadorami państw UE.

Jak powiedział prezydencki minister ds. międzynarodowych, jego wystąpienie koncentrowało się wokół "strategicznych kierunków" polityki prezydenta w najbliższych miesiącach.

Pięć filarów aktywności prezydenta na arenie międzynarodowej - wyliczył - to: realizacja postanowień szczytu NATO, udział w prowadzonej przez polską dyplomację kampanii promującej polską kandydaturę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019, polityka regionalna (w tym zwł. w ramach Grupy Wyszehradzkiej, państw Trójmorza - Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego, oraz polityka wschodnia), udział w dyskusji nad wizjami przyszłości Unii Europejskiej i dyplomacja ekonomiczna.

Szczerski na ś spotkaniu zapowiedział, że w 2017 r. "być może odbędą się w Polsce dwa międzynarodowe spotkania regionalne", w których organizację zaangażuje się prezydent - szczyt Trójmorza oraz spotkanie państw wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, podsumowujący implementację postanowień lipcowego szczytu w Warszawie. Dodał, że jak do tej pory realizacja podjętych na szczycie decyzji "postępuje zgodnie z harmonogramem i nie powinno być opóźnień".

Czytaj też: Prezydent o Jerzym Szackim: Błyskotliwy intelektualista i erudyta

Jak podkreślił prezydencki minister, akredytowani w Polsce ambasadorowie państw UE byli bardzo zainteresowani przedstawionymi przez niego założeniami polityki głowy polskiego państwa w najbliższych miesiącach. "To jest pewna strategia, którą oni odczytują i przekazują swoim stolicom i taka komunikacja też jest potrzebna" - powiedział.

W skład Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzi 15 państw, w tym pięciu stałych członków (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja). Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym. Zgodnie z nim zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa - z Ameryki Łacińskiej, jedno - z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca - z Europy Zachodniej. Głosowanie odbędzie się w czerwcu przyszłego roku.

Z naszego regionu o niestałe członkostwo w Radzie w latach 2018-2019 ubiega się także Bułgaria, która zgłosiła też kandydaturę na sekretarza generalnego ONZ. Aby kandydatura danego państwa do niestałego członkostwa w RB ONZ została przyjęta, poparcie dla niej musi wyrazić dwie trzecie państw członkowskich ONZ.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szczerski z ambasadorami UE o priorytetach polityki zagranicznej prezydenta

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!