Szansa na zakończenie rozmów ws. Wielkiej Brytanii jeszcze w piątek

Szansa na zakończenie rozmów ws. Wielkiej Brytanii jeszcze w piątek
Spotkanie premier Szydło z b. premierem Tuskiem. (fot.: twitter)

• Jest szansa na zakończenie rozmów na temat warunków dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE jeszcze w piątek (19.02) wieczorem.
• Są pewne postępy w większości kwestii, ale część spraw pozostaje niezałatwiona.

"Do tej pory odbyło się wiele spotkań dwustronnych. Są pewne postępy w większości kwestii, ale część spraw pozostaje niezałatwiona, dlatego rozmowy muszą być kontynuowane" - powiedział unijny urzędnik w kuluarach drugiego dnia szczytu. Dopytywany, nie chciał doprecyzowywać, która z kwestii budzi największe zastrzeżenia.

"Wierzymy, że mamy rozwiązania we wszystkich kwestiach, ale one muszą zostać zaakceptowane przez wszystkich. Jak w każdych negocjacjach nic nie jest ustalone, dopóki wszystko nie jest ustalone" - podało źródło.

Początkowo nieoficjalny obiad unijnych przywódców planowano na godz. 13.30. Teraz - jak zapowiedziano w kuluarach - "angielska kolacja" powinna się rozpocząć ok. godz. 20. W tym czasie ma zostać przyjęte porozumienie, natomiast jego oficjalne zatwierdzenie ma nastąpić na sesji plenarnej po kolacji.

Według wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego obecnie kluczową kwestią w negocjacjach z Londynem pozostaje sprawa zasiłków na dzieci. Jak informował dziennikarzy, Polska zabiega o gwarancje, że mechanizm ograniczenia zasiłków na dzieci nie będzie nadużywany.

Premier Beata Szydło rozmawiała w piątek dwukrotnie w tej sprawie z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Szefowa polskiego rządu spotkała się również z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

Projekt porozumienia w sprawie zmiany warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE przewiduje ograniczenie "eksportu" wypłacanych imigrantom z innych państw unijnych zasiłków na dzieci pozostawione w ojczyźnie. Dopuszcza możliwość indeksowania tych zasiłków do poziomu życia w państwie zamieszkania dziecka.

W całej UE wypłaca się blisko 100 tys. zasiłków na dzieci mieszkające w Polsce, których rodzice pracują w innym państwie unijnym. Najwięcej, ponad 40 tysięcy, wypłacają Niemcy, a Wielka Brytania - ponad 20 tysięcy.

Podnoszoną w negocjacjach kwestią był również tzw. hamulec bezpieczeństwa ograniczający w wyjątkowych sytuacjach świadczenia socjalne dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE. W ocenie Szymańskiego stał on się jednak "kwestią drugorzędną".

Wcześniej zastrzeżenia do propozycji porozumienia zgłaszały Francja i Belgia. Francja chciała zapisów gwarantujących, że Wielka Brytania nie będzie mogła zablokować decyzji strefy euro, a londyńskie City nie będzie traktowane preferencyjnie w stosunku do innych ośrodków finansowych w UE. Z kolei Belgia zabiegała o lepsze zapisy na temat pogłębiania integracji europejskiej.

Jak podał Reuters, w piątek nieoczekiwanie Grecja zagroziła, że nie poprze dokumentu końcowego szczytu, jeżeli nie uzyska gwarancji, że kraje UE nie zamkną swych granic przed uchodźcami, przedostającymi się z Turcji przez Grecję do bogatych państw unijnych.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szansa na zakończenie rozmów ws. Wielkiej Brytanii jeszcze w piątek

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!