XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Stulecie awangardy w Polsce - jest projekt obchodów pod patronatem Andrzeja Dudy

Stulecie awangardy w Polsce - jest projekt obchodów pod patronatem Andrzeja Dudy
Inicjatorami obchodów stulecia awangardy są Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Muzeum Sztuki w Łodzi – placówki posiadające największe zbiory sztuki awangardowej (fot.Krzysztof Sitkowski / KPRP)

• Prezydent Andrzej Duda i Polski Komitet ds. UNESCO obejmą honorowym patronatem obchody stulecia Awangardy w Polsce.
• Projekt obchodów ogłoszono w środę podczas konferencji w Muzeum Narodowym w Warszawie.

W 2017 roku minie sto lat od pierwszej znaczącej manifestacji polskiej awangardy. By nadać tej rocznicy odpowiednią rangę, trzy muzea, które posiadają najbogatsze zbiory sztuki awangardowej - Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Sztuki w Łodzi - wyszły z inicjatywą obchodów stulecia awangardy.

Dyrektorka Muzeum Narodowego Agnieszka Morawińska przypomniała, że z pomysłem, aby wystawami, koncertami, spektaklami, wykładami i konferencjami naukowymi uczcić stulecie awangardy w Polsce, wystąpił Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi. W ciągu tygodnia 50 instytucji zainteresowało się tym projektem, a z każdym dniem przybywają kolejne. "Teraz trzeba się zastanowić jak przygotować program obchodów stulecia ruchu awangardowego w Polsce, jak przypomnieć najważniejsze postaci i zjawiska awangardy międzywojennej i jak opisać jej wpływy na współczesną kulturę" - powiedziała Morawińska.

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski poinformował, że Andrzej Duda będzie patronował temu wydarzeniu. Awangarda jest wspaniałą przygodą polskiej sztuki, jest częścią historii Polski. Jest ważnym nurtem polskiej kultury - tłumaczył Kolarski. Dodał, że rocznica zbiegnie się z obchodami stulecia niepodległości Polski.

Minister poinformował, że Kancelaria Prezydenta weźmie czynny udział w obchodach stulecia awangardy; będzie, bowiem gospodarzem wystawy "Formiści" w Pałacu Prezydenckim. "To dobra okazja, aby odwiedzający Pałac Prezydencki goście mogli poznać ważne zjawisko w kulturze polskiej, jakim była awangarda" - podkreślił.

Jak powiedział Andrzej Szczerski, dyrektor ds. naukowych krakowskiego Muzeum Narodowego, które współorganizować będzie wystawę "Formiści", poświęcona ona będzie rzadko eksponowanemu nurtowi - sztuce religijnej artystów tworzących tę awangardową formację. Narodowy i religijny aspekt awangardy będzie widoczny w dziełach 10 formistów, m.in. Andrzeja i Zbigniewa Pronaszków. Pokazana zostanie bodaj najpiękniejsza polska rzeźba sakralna Pieta Pronaszki - poinformował Szczerski.

"Piszemy na nowo historię polskiej nowoczesności, chcemy pokazać fenomenalną ciągłość awangardy w kulturze polskiej" - podkreślił Szczerski. Jak dodał, Muzeum Narodowe w Krakowie w związku z obchodami stulecia awangardy organizuje swoją własną wystawę w kamienicy Szołayskich pt. "Potęga awangardy" we współpracy z BOZAR w Brukseli.

Muzeum Narodowe w Warszawie natomiast zaprezentuje na wystawie rzadko pokazywany własny zbiór grafiki i rysunków artystów polskiej awangardy. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć prace przedstawicieli najważniejszych ugrupowań - ekspresjonistów, formistów, lwowskich surrealistów, Buntu, BLOKu, Praesensu, grupy a.r. oraz Grupy Krakowskiej.

Za symboliczny początek polskiej awangardy można uznać otwarcie 4 listopada 1917 roku I Wystawy Ekspresjonistów Polskich w siedzibie krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Wydarzenie to zapowiadało niezwykłą aktywność twórców tego nurtu w dwudziestoleciu międzywojennym. Na ekspozycji zaprezentowano niemal 100 dzieł osiemnastu artystów, a spośród jej uczestników wyłoniła się grupa późniejszych formistów, aktywnie tworzących i propagujących idee nowej sztuki. Należeli do nich: Leon Chwistek, Tytus Czyżewski, Zbigniew Pronaszko oraz Henryk Gotlib, Jan Hrynkowski, Tymon Niesiołowski i Andrzej Pronaszko.

Awangarda miała zasięg ogólnoeuropejski i w decydujący sposób wpłynęła na rozwój nowoczesnej myśli estetycznej oraz praktyki artystycznej na całym świecie. Związani z nią twórcy prezentowali nowe spojrzenie na formę i funkcję sztuki, a wyróżniające ją cechy - otwartość na eksperyment, nieustające poszukiwanie nowych form - bezpośrednio wpłynęły na działalność kulturotwórczą późniejszych pokoleń. Polska stanowiła w owym czasie ważny ośrodek tego ruchu, a rodzimi artyści wnieśli do niego oryginalną jakość.

Dzieła Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Tadeusza Peipera, Szymona Syrkusa stanowiły liczący się głos w międzynarodowej dyskusji na temat nowoczesności; za sprawą ich osiągnięć Polska stała się ważnym punktem na mapie światowej kultury.

Według Piotra Rypsona, dyrektora naukowego MN w Warszawie, awangarda radykalnie odmieniła charakter naszej kultury, przesądzając o dalszym rozwoju sztuk wizualnych, literatury, filmu, teatru, architektury, a także przekształcając w istotny sposób naszą rzeczywistość. "Setna rocznica narodzin ruchu awangardowego w Polsce to doskonała okazja, by zwrócić uwagę publiczności na rangę tego zjawiska i zaznaczyć, jak dużą rolę odgrywa ono w kształtowaniu współczesnej kultury. Mimo bowiem przemożnego wpływu na obecny kształt ludzkiego środowiska - od urbanistyki i architektury począwszy, poprzez wzornictwo przemysłowe i modę, na wizualnych kodach masowej komunikacji kończąc - znaczenie awangardy wciąż pozostaje społecznie słabo rozpoznane" - podkreślił Rypson. 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stulecie awangardy w Polsce - jest projekt obchodów pod patronatem Andrzeja Dudy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!