XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Strażacy protestowali pod kancelarią premiera

Strażacy protestowali pod kancelarią premiera
Strażacka Solidarność złożyła petycję do premier Ewy Kopacz

Wzrost funduszu płac o 17 proc. i stawka za nadgodziny w wysokości minimum 100 proc. stawki godzinowej to główne postulaty strażaków z Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ Solidarności skierowane do premier Ewy Kopacz.

Przedstawiciele Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ Solidarność, którzy od 22 września przeprowadzali protest w miasteczku namiotowym przed KPRM, w piątek złożyli na ręce wiceministra SW Stanisława Rakoczego petycję, zaadresowaną do premier Ewy Kopacz. W piśmie znalazły się m.in. postulaty wzrostu funduszu wynagrodzeń do 17 proc. w najbliższych latach i stawki nadgodzinowej w wysokości minimum 100 proc. stawki godzinowej.

- W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że MSW jeszcze raz przejrzy swoje środki i spróbuje się ustosunkować do naszych postulatów - poinformował przewodniczący Sekcji Robert Osmycki. Jak dodał, w związku z taką odpowiedzią MSW związek podjął decyzję o zamknięciu miasteczka namiotowego. Przyznał, że miała na to wpływ także rozpoczynająca się kampania wyborcza. - Nie chcieliśmy, żeby nasz protest łączony był z kampanią polityczną; on jest ekonomiczny - wyjaśnił Osmycki.

Trudno utrzymać jednostki strażackie

Osmycki powiedział, że obecnie sytuacja w komendach straży jest "ciężka". Jak mówił, komendanci muszą przenosić środki na utrzymanie jednostek z funduszu wynagrodzeń - w tym roku było to 28 mln zł, a prognozy na przyszły rok przewidują kwotę sięgającą nawet 40 mln zł. Dlatego strażaccy związkowcy żądają, aby "rząd w nowym projekcie budżetu państwa zabezpieczył odpowiednie środki na funkcjonowanie komend".

Innym postulatem jest podniesienie stawki za nadgodziny. Przewodniczący podkreślał, że strażacy to jedyny zawód o tzw. wysokim współczynniku zaufania społecznego, gdzie za nadgodziny płaci się mniej niż za zwykłe godziny pracy. Dlatego związkowcy postulują, by podnieść stawkę za nadgodziny z 60 proc. stawki godzinowej - do minimum 100 proc.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Strażacy protestowali pod kancelarią premiera

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!