XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Steinmeier: Polska to rdzeń Europy

Steinmeier: Polska to rdzeń Europy
Oficjalną wizytę w Polsce składa prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier z małżonką. (Fot. Twitter/Kancelaria Prezydenta/ Andrzej Hrechorowicz)

Europa potrzebuje dzisiaj solidarności i dobrej współpracy - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podkreślił, że Polska jest potrzebna w przezwyciężeniu kryzysu europejskiego. "Polska to rdzeń Europy" - zaznaczył.

Steinmeier wraz z małżonką Elke Buedenbender, złożył w piątek (19 maja) pierwszą oficjalną wizytę, po jego zaprzysiężeniu w marcu tego roku na urząd prezydenta Niemiec. Rozmowy z prezydentem Dudą w Warszawie dotyczyły relacji polsko-niemieckich, spraw europejskich, Brexitu, rozwiązania konfliktu na Ukrainie, mniejszości polskiej w Niemczech, oraz Trójkąta Weimarskiego.

Prezydent Duda odnosząc się do rozwiązania kryzysów europejskich podkreślił:- Nie mamy żadnych wątpliwości, że Europa potrzebuje dzisiaj dobrej współpracy, że abyśmy byli w stanie przez te wszystkie kryzysy przebrnąć, musimy działać solidarnie i wspólnie.

Zaznaczył też, że drogą nie jest budowanie podziałów, ale ich usuwanie, w czym duża jest rola prezydentów.

- Śmialiśmy się z panem prezydentem, że my jesteśmy od tego, żeby studzić nawet najbardziej rozpalone emocje i uspokajać sytuację i raczej starać się tonować dyskusje, i absolutnie nie pozwalać na to, aby wykraczała ona poza te ramy, w których powinna się odbywać - zaznaczył Andrzej Duda.

Jak poinformował, relacjonował prezydentowi Niemiec jego ostatnią rozmowę z nowo wybranym prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. - Mówiłem o tym w kontekście tego, co dla pana prezydenta, jeszcze wcześniej jako ministra spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, było sprawą ważną, a mianowicie trójstronna współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego - powiedział prezydent RP.

Zaznaczył, że Macron zadeklarował, że jest zainteresowany tą współpracą i chciałby ją prowadzić. - Liczę na to, że ze strony prezydenta Macrona będzie zaproszenie do Paryża, by się w formacie Trójkąta Weimarskiego spotkać - powiedział Duda.

Zaznaczył, że Steinmeier zawsze był "wielkim rzecznikiem dobrych relacji polsko-niemieckich". Jak zauważył, prezydent Niemiec jest znawcą spraw polskich i spraw sąsiedzkich.

Duda podkreślił, że bardzo mu zależy, aby relacje polsko-niemieckie polityczne, gospodarcze, międzyludzkie układały się jak najlepiej. Jak mówił, zadeklarował prezydentowi Niemiec, że może go uważać w Polsce za rzecznika najlepszych polsko-niemieckich relacji. Wyraził przekonanie, że spotkanie w Warszawie stanowi "bardzo dobre otwarcie w polsko-niemieckiej współpracy na szczeblu prezydentów państw i jest to bardzo dobra prognoza na przyszłość, na najbliższe lata".

Poinformował, że podczas rozmowy poprosił Steinmeiera o opiekę nad Polonią w Niemczech i mieszkającymi tam Polakami oraz nad realizacją polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie, którego obchody 25-lecia odbyły się w ub. roku.

Rozmowa prezydentów Polski i Niemiec dotyczyła także obchodów 100-lecia niepodległości Polski. O tym - jak powiedział prezydent RP - w jaki sposób moglibyśmy zarysować elementy także polsko-niemieckiej współpracy. - Z całą pewnością jakąś formułę wspólnego uczczenia tej setnej rocznicy jak również stworzenia jakiegoś pola do współpracy choćby historyków w dyskusji na temat relacji polsko-pruskich z tamtych czasów będziemy z panem prezydentem inicjowali - powiedział Duda.

Prezydent Niemiec odnosząc się do sytuacji w Europie podkreślił, że "Polska to rdzeń Europy". - Polska jest potrzebna, jeżeli chcemy przezwyciężyć kryzys europejski, w jakim się bez wątpienia znajdujemy - powiedział. Zdaniem Steinmeiera, kryzys europejski nie rozpoczął się dopiero wraz z Brexitem, ale - jak ocenił - pogłębił się z Brexitem. - Tym ważniejsze jest teraz, żeby 27 państw unijnych trzymało się razem, do tego potrzebna jest Polska - podkreślił.

Steinmeier wyraził przekonanie, że Trójkąt Weimarski jako format, który się sprawdził, był bardziej wykorzystywany. Wyraził nadzieję, że Trójkąt Weimarski zostanie ożywiony na szczeblu szefów państw także jako forum mający pomóc w przezwyciężeniu europejskiego kryzysu.

- Wyraziłem nadzieję, że dialog prowadzony między Komisją Europejską a rządem polskim nie zostanie zerwany, ale będzie kontynuowany - powiedział Steinmeier. Kontynuowany - dodał - w rozumieniu szukania porozumienia, "które odpowiada wartościom i wyobrażeniom europejskim".

- Jest to tym ważniejsze, gdyż wszyscy w Europie obserwujemy, że poza granicami Europy wiele rzeczy, które nas łączą, jest kwestionowanych: demokracja, wolność, praworządność, otwarte społeczeństwa (...) Ważne, abyśmy wspólnie opowiadali się za tym - podkreślił Steinmeier.

Prezydent Niemiec zadeklarował, że chce się angażować na rzecz stosunków polsko-niemieckich. - Mam nadzieję, że obie strony będą dążyły do tego z równym zaangażowaniem - dodał. Jak ocenił, ważne jest, aby poza konfliktami polityki codziennej, prezydenci zawsze skupiali się na długotrwałych powiązaniach miedzy krajami, między społeczeństwami.

Także Stenimeier zaznaczył, że rozmowa z Dudą dotyczyła rocznicy 1918 r. - Mamy tutaj różne skojarzenie, a jest to oczywiście w pamięci niemieckiej przede wszystkim koniec pierwszej wojny światowej. 1918 r. jest to początek Republiki Weimarskiej, a w Polsce jest to odzyskanie niepodległości - zauważył. Dodał, że rozmowy na temat obchodów roku 1918 i udziału w nich prezydentów mają być kontynuowane

Steinmeier pytany był o kwestię opieki nad Polonią w Niemczech oraz o to, czy są postępy, w sprawie przyznania statusu mniejszości narodowej potomkom przedwojennej polskiej mniejszości w Niemczech.

- Prowadziliśmy rozmowę na ten temat i bardzo cieszę się, że rozmowy przy +okrągłym stole+ będą na ten temat kontynuowane - powiedział Steinmeier. - Ale bez względu na to, jaki jest stan rozmów przy "okrągłym stole", chodzi też o to, żeby wyrazić uznanie wobec tych ludzi, którzy żyją w Niemczech pochodzenia polskiego - dodał.

Steinmeier poinformował, że z tego powodu w zeszłym roku, jeszcze pełniąc funkcję ministra spraw zagranicznych, zorganizował spotkanie z Polakami mieszkającymi w różnych regionach Niemiec. Ocenił, że było to bardzo udane spotkanie i wyraził nadzieję, że będzie ono kontynuowane.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Steinmeier: Polska to rdzeń Europy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!