Status sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Komisja odrzuca poprawki opozycji

Status sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Komisja odrzuca poprawki opozycji
Projekt bardziej szczegółowo niż ustawa o TK reguluje zasady uchylania sędziemu TK immunitetu przez Zgromadzenie Ogólne TK (fot.sejm.gov.pl/Paweł Kula)

• Sejmowa komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zakończyła prace nad projektem ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego autorstwa posłów PiS.
• Komisja rekomenduje Izbie projekt z poprawkami.
• Odrzucono poprawki PO i Nowoczesnej.

Przez ponad 9 godzin posiedzenia komisja przyjęła szereg poprawek o charakterze legislacyjnym oraz redakcyjnym. Za pozytywną rekomendacją całości projektu opowiedziało się 11 posłów, przeciw - było 4, a 2 wstrzymało się od głosu.

Poprawki odrzucone

Odrzucono liczne poprawki PO i Nowoczesnej, które chciały wykreślenia wielu zapisów projektu. Będą one ponowione jako wnioski mniejszości na forum Izby. Wcześniej, po burzliwej dyskusji, odrzucono wnioski opozycji m.in. o odrzucenie projektu.

To marszałek Sejmu zdecyduje, kiedy Izba zajmie się projektem - powiedział po obradach przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz (PiS). Główne zapisy projektu to jawność oświadczeń majątkowych sędziów oraz generalna bariera 70. lat do orzekania w TK.

PO i N kwestionowały m.in. zapis: "Stosunek służbowy sędziego Trybunału nawiązuje się po złożeniu ślubowania. Sędzia po złożeniu ślubowania stawia się niezwłocznie w Trybunale w celu podjęcia obowiązków, a Prezes Trybunału przydziela mu sprawy i stwarza warunki umożliwiające wypełnianie obowiązków sędziego".

Opozycja podkreśla, że ma on umożliwić dopuszczenie do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm w grudniu ub.r. Nie dopuszcza ich prezes TK Andrzej Rzepliński, powołując się na wyrok TK o tym, że te miejsca są zajęte przez trzech sędziów wybranych w październiku ub.r. przez poprzedni Sejm na podstawie uznanej przez TK za zgodną z konstytucją.

"To ma wprowadzić do TK boczną furtką trzech nielegalnie wybranych sędziów" - mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz (N). "Stosunek służbowy sędziego nie jest nawiązywany po ślubowaniu, ale po wyborze przez Sejm" - dodawał Robert Kropiwnicki (PO), wnosząc o wykreślenie tego zapisu. "W ten sposób dajecie prezydentowi możliwość kontrolowania, kto ma być sędzią TK, a kto nie, a to Sejm wybiera sędziów TK" - dodał.

Przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz (PiS) replikował, że Kropiwnicki kwestionuje stanowisko TK z grudnia ub.r. o tym, że ślubowanie nie jest wyłącznie podniosłą uroczystością, lecz "zdarzeniem wywołującym konkretne skutki prawne, gdyż pozwala rozpocząć orzekanie".

Kary dla sędziego

Projekt bardziej szczegółowo niż ustawa o TK reguluje zasady uchylania sędziemu TK immunitetu przez Zgromadzenie Ogólne TK. Możliwe kary dyscyplinarne to: upomnienie, nagana, obniżenie uposażenia w wysokości od 10 do 20 proc. na okres do 2 lat (to nowa kara wobec tych z obecnej ustawy - red.) oraz złożenie z urzędu lub pozbawienie statusu sędziego w stanie spoczynku.

Opozycja chciała również wykreślenia zapisu, że sędzia Trybunału (także w stanie spoczynku) odpowiada dyscyplinarnie przed TK nie tylko za naruszenie przepisów prawa, uchybienie godności urzędu sędziego, ale także za naruszenie Kodeksu Etycznego Sędziego TK (którego jeszcze nie ma - red.). "Nie wiadomo kto i kiedy ma uchwalić ten kodeks; po co ten kodeks - pytał Kropiwnicki.

"Uchwali to autonomicznie Zgromadzenie Ogólne TK, zapis taki ma się znaleźć w kolejnej ustawie" - mówił Piotrowicz. "Tworzenie kodeksu etycznego dla 15 osób to aberracja i bat na sędziów" - oświadczyła Gasiuk-Pihowicz. "Praktyka pokazuje, że kodeks jest potrzebny" - replikowała Krystyna Pawłowicz (PiS).

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Status sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Komisja odrzuca poprawki opozycji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!