Stanisław Karczewski: Zmiana konstytucji to długi proces

Stanisław Karczewski: Zmiana konstytucji to długi proces
Karczewski spotkał się w Senacie z wiceszefem Kancelarii Prezydenta Pawłem Muchą. Tematem rozmowy było referendum konsultacyjne dotyczące zmian w konstytucji (Stanisław Karczewski, fot.stanislawkarczewski.pl)

Potrzebna jest debata na temat zmian w konstytucji i na pewno należy i trzeba ją prowadzić - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

  • Z całą pewnością obecna konstytucja, która ma 20 lat i została napisana przez środowiska lewicowe, wymaga zmiany - powiedział Karczewski.
  • To długi proces -zaznaczył.
  • Dodał, że potrzebna jest debata w tej sprawie.

W środę (17 stycznia) po południu Karczewski spotkał się w Senacie z wiceszefem Kancelarii Prezydenta Pawłem Muchą. Tematem rozmowy było referendum konsultacyjne dotyczące zmian w konstytucji.

Marszałek Senatu był pytany w radiowych Sygnałach Dnia o to, czy podczas tego spotkania zapadły jakieś ustalenia. "To była jedna z pierwszych rozmów; nie podejmowaliśmy jeszcze żadnych ustaleń; jeszcze do nich daleko, ale rozmowa była bardzo dobra, w świetnej atmosferze" - odparł.

Przekazał, że poruszono m.in. temat daty referendum, liczbę pytań oraz ich treść. Dodał, że za dwa tygodnie dojdzie do kolejnego spotkania w tej sprawie. "To było jedynie ustalenie" - zaznaczył.

"Z całą pewnością konstytucja, która ma dwadzieścia lat, a która została napisana przez środowiska lewicowe, wymaga zmiany. Mamy taką świadomość i się z tym zgadzamy. Potrzebna jest debata i na pewno należy i trzeba ją prowadzić" - podkreślił Karczewski. Ocenił, że proces zmiany ustawy zasadniczej to "długi proces". Dodał, że przeprowadzenie referendum w tej sprawie wymagałoby też zmiany obecnej ustawy referendalnej.

Czytaj też: Prezydent: Nowa Konstytucja wyjściem na przyszłość

Dopytywany, czy według niego przeprowadzenie referendum w dniach 10-11 listopada to dobry pomysł odparł, że jego "środowisko polityczne nie jest zachwycone tą datą". "To ważna data dla Polaków; chcemy, żebyśmy świętowali w tym okresie" - tłumaczył. Zaznaczył jednocześnie, że rozmowy w tej sprawie będą jeszcze prowadzone.

Podczas ubiegłorocznych uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja prezydent Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji. Prezydent chciałby, aby odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r., albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada. 11 listopada 2018 r. to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych. W referendum obywatele mieliby odpowiedzieć na ok. 10 pytań, sformułowanych na podstawie wcześniejszych konsultacji społecznych, które określą kierunki zmian w ustawie zasadniczej.

Prezydent zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby referendum, mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji, odbyło się 11 listopada 2108. Jego zdaniem, Polacy powinni się w nim wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej swojego państwa - m.in. na temat roli prezydenta, Sejmu, Senatu. Wyniki referendum miałyby stać się następnie podstawą przygotowania projektu nowej ustawy zasadniczej.

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Stanisław Karczewski: Zmiana konstytucji to długi proces

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!