Sprawa CEK NATO jest badana już w dwóch śledztwach

Sprawa CEK NATO jest badana już w dwóch śledztwach
W nocy z 17 na 18 grudnia zeszłego roku MON zmieniło kierownictwo CEK NATO. (fot.:wikimedia.org/CC)

Warszawska prokuratura okręgowa prowadzi dwa śledztwa w sprawach powiązanych z Centrum Eksperckim Kontrwywiadu NATO - poinformował w środę (3 lutego) rzecznik tej prokuratury prok. Przemysław Nowak. Dwa kolejne wątki pozostają na etapie postępowań sprawdzających.

Od blisko dwóch tygodni śledztwo w sprawie możliwości naruszenia tajemnic przez byłe kierownictwo CEK NATO prowadzi natomiast prokuratura wojskowa.

W nocy z 17 na 18 grudnia zeszłego roku MON zmieniło kierownictwo CEK NATO, tworzonego przez Polskę i Słowację jako państwa ramowe oraz osiem innych państw sojuszniczych. Tydzień wcześniej odwołano dyrektora Centrum płk. Krzysztofa Duszę. Wszczęto wobec niego postępowanie kontrolne dotyczące dostępu do informacji niejawnych. Nowym pełnomocnikiem i dyrektorem Centrum został Mariusz Marasek, były poseł ZChN i Akcji Polskiej oraz członek Komisji Weryfikacyjnej WSI.

Jak powiedział prok. Nowak, Prokuratura Okręgowa w Warszawie we wtorek wszczęła śledztwo w sprawie ujawnienia informacji niejawnej w związku z opublikowaniem w grudniu 2015 r. przez "Gazetę Wyborczą" w artykule pt. "Demolka kontrwywiadu" pisma Duszy do prezydenta i sejmowej speckomisji ws. CEK.

Podstawą tego postępowania jest art. 266 par. 2 Kodeksu karnego, który przewiduje karę do 3 lat więzienia dla funkcjonariusza publicznego, który ujawnia osobie nieuprawnionej informację niejawną o klauzuli zastrzeżone lub poufne lub informację, którą uzyskał w związku z wykonywaniem czynności służbowych, a której ujawnienie może narazić na szkodę prawnie chroniony interes. Zawiadomienie w tej sprawie złożył szef MON Antoni Macierewicz.

Natomiast jeszcze w końcu stycznia w stołecznej prokuraturze okręgowej wszczęto inne śledztwo dotyczące przekroczenia przez funkcjonariuszy publicznych uprawnień służbowych w związku ze wszczęciem przez SKW wobec Piotra Pytla (b. szefa SKW) i Duszy kontrolnych postępowań sprawdzających, o których mowa w ustawie o ochronie informacji niejawnych. Zgodnie z tą ustawą kontrolne postępowanie sprawdzające wszczyna się, jeżeli ujawnią się nowe informacje wskazujące, iż osoba, której wydano poświadczenie bezpieczeństwa nie daje rękojmi zachowania tajemnicy.

Śledztwo to - jak poinformował prok. Nowak - zostało wszczęte z zawiadomienia Pytla i Duszy. Zeznali oni w tej sprawie m.in., iż wszczęcie wobec nich kontrolnych postępowań sprawdzających było bezpodstawne i miało na celu uniemożliwienie im wykonywania obowiązków służbowych.

- Celem weryfikacji okoliczności wskazanych przez zawiadamiających, w tym w szczególności w zakresie istnienia prawnych i faktycznych przesłanek warunkujących wszczęcie kontrolnych postępowań sprawdzających, należało wszcząć śledztwo - powiedział prokurator. Dodał, że prokuratura zwróciła się do SKW o nadesłanie akt postępowań kontrolnych wszczętych wobec zawiadamiających.

Prok. Nowak poinformował, że na etapie postępowań sprawdzających w prokuraturze okręgowej pozostaje sprawa innego zawiadomienia Pytla oraz Duszy - o podejrzeniu przekroczenia uprawnień poprzez bezprawne wtargnięcie do pomieszczeń zajmowanych przez CEK NATO. Trwa też kolejne postępowanie sprawdzające po zawiadomieniu Duszy o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ujawnienia informacji niejawnych przez rzecznika prasowego MON podczas konferencji prasowej 21 grudnia 2015 r. przed siedzibą CEK NATO.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Sprawa CEK NATO jest badana już w dwóch śledztwach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!