Spór o Caracale nie ma sensu? Macierewicz: "Przed armią stoją znacznie ważniejsze wyzwania"

Spór o Caracale nie ma sensu? Macierewicz: "Przed armią stoją znacznie ważniejsze wyzwania"
Polska musi mieć armię, która będzie mogła obronić własne terytorium, tak jak potrafią to siły zbrojne Wielkiej Brytanii, Izraela czy Turcji - mówi minister Macierewicz /Fot.bbn.gov.pl/

Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej w rozmowie zamieszczonej w październikowym numerze „Polski Zbrojnej” wypowiedział się o najważniejszych zmianach w armii, najpilniejszych jej potrzebach w zakresie uzbrojenia i wyposażenia oraz planach jej zwiększenia. Znalazły się tam wypowiedzi, pozwalające - być może - na  zrozumienie kontrowersji wokół zakupu francuskich Caracali.

- Konieczne było przeniesienie ciężaru wydatków na systemy modernizacyjne związane z bieżącymi zagrożeniami, które Polska musi być zdolna odeprzeć. Dlatego, choć rozumiem potrzebę modernizacji i uzupełniania floty śmigłowców, nie wydaje mi się, by zakup maszyn wielozadaniowych był absolutnym priorytetem w naszych wydatkach obronnych – mówił Antoni Macierewicz dziennikarzom „PZ”.

Co ważne, a co najważniejsze

W wywiadzie dla miesięcznika "PZ"minister Macierewicz porusza wiele tematów i wątków. Jednym z najważniejszych jest szkolenie przyszłych pilotów odrzutowców i zakup nowych myśliwców. To, zdaniem ministra, ważniejsze niż kontrakt śmigłowcowy na maszyny wielozadaniowe. - Wojsku najbardziej potrzebny jest dziś program Kruk, dotyczący zakupu śmigłowców uderzeniowych i ten program będzie kontynuowany – zapewnia minister MON.

Minister już w lutym br. mówił, że MON chce oprzeć "możliwości działania polskich śmigłowców na polskich fabrykach w Mielcu i Świdniku, nie rezygnując także oczywiście z Caracala". Zapowiadał wówczas, że "pierwsze śmigłowce zostaną dostarczone armii jeszcze w tym roku". Kiedy negocjacje się przedłużały podkreślał, że rozmowy na temat offsetu nie mogą trwać w nieskończoność. - Jeżeli do porozumienia ze stroną francuską nie dojdzie, to będziemy korzystali z produkcji, która ma miejsce w Mielcu i w Świdniku – mówił minister Macierewicz. - Do końca tego roku musimy tę sprawę zakończyć. Musimy to rozstrzygnąć, helikoptery są potrzebne".

Kiedy doszło do zerwania negocjacji ze stroną francuską ws. Caracali, minister od razu zaprzeczył, jakoby strona polska zerwała negocjacje ws. umowy na helikoptery wielozadaniowe.
- Jeżeli mówić o zerwaniu, to należałoby brać pod uwagę fakt, że strona francuska w ostatniej fazie nie przedstawiła satysfakcjonującej propozycji – tłumaczył szef MON na konferencji prasowej 8 października.

Czytaj też: MON: Zakup śmigłowców bez marnowania lat na długotrwałe procedury 

W twierdzenia ministra Macierewicza doskonale wpisuje się wypowiedź europosła PO Jacka Saryusz-Wolskiego, który twierdzi, że od Francuzów Polska powinna uczyć się żelaznego trzymania się własnych interesów. Musimy dążyć do tego, byśmy byli traktowani jak poważne kraje zachodnioeuropejskie, a nie jak rynek zbytu.

Z rozmowy ministra Macierewicza z „PZ” można też wywnioskować, że spór o Caracale nie ma dziś realnego sensu. Armia stoi bowiem przed znacznie ważniejszymi wyzwaniami, których rozwiązanie zadecydują o jej sile i zdolności do obrony własnego terytorium.

Do najważniejszych z nich należy Program modernizacji technicznej sił zbrojnych na lata 2013-2022. Ale nie taki, jaki MON odziedziczył po poprzednikach.

- W tym kształcie Program modernizacji technicznej sił zbrojnych na lata 2013-2022 nie odpowiada realnym możliwościom budżetów naszego państwa i armii, i – jak się wydaje – nikt na poważnie nie zamierzał go realizować. Drugim powodem była konieczność rewizji priorytetów związanych ze zmianą sytuacji geopolitycznej, co zresztą powinno być zrobione dużo wcześniej.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Spór o Caracale nie ma sensu? Macierewicz: "Przed armią stoją znacznie ważniejsze wyzwania"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!