Spór między PO a PiS. Tym razem ws. programu dla górnictwa

Spór między PO a PiS. Tym razem ws. programu dla górnictwa
Posłowie PO uważają, że rząd kontynuuje ich program (fot.flickr.com/CC BY-NC 2.0)

• Posłowie PO ocenili w środę (20 kwietnia) w Katowicach, że działania naprawcze rządu PiS w górnictwie są kontynuacją programu poprzedniego rządu w tym zakresie.
• Skutecznie robimy to, o czym wy tylko mówiliście; trzeba umieć to uszanować - odpowiedział przedstawiciel PiS.

Dzień po podpisaniu porozumienia między związkami zawodowymi a zarządem Kompanii Węglowej, które otworzyło drogę do powstania Polskiej Grupy Górniczej (PGG), parlamentarzyści PO podczas konferencji prasowej w Katowicach wyrazili opinię, że wtorkowe porozumienie to w istocie kontynuacja porozumień zawartych wcześniej przez rząd PO-PSL oraz programu tych partii.

B. minister w rządzie PO-PSL Andrzej Czerwiński, który kierował resortem Skarbu Państwa, gdy powstawał program naprawczy dla Kompanii, zaznaczył, że projekt PGG "ma szansę powodzenia", jednak wtorkowe porozumienie ze stroną społeczną jest dopiero początkiem koniecznych działań dla branży i regionu, wymagających m.in. dalszego ograniczania kosztów w górnictwie, zamknięcia części kopalń, a także innych elementów rozwojowych, które poprzedni rząd zebrał m.in. w programie "Śląsk 2.0".

Podczas środowego briefingu Czerwiński, a także poseł PO Krzysztof Gadowski mówili m.in., iż mimo przedwyborczych deklaracji PiS, dotyczących gotowego programu tej partii dla górnictwa i wizji rozwoju tej branży, pierwsze decyzje pojawiły się dopiero sześć miesięcy później. B. minister skarbu uważa, że to, co dzieje się teraz w górnictwie to dowód, że PiS w kampanii wyborczej składało "nieodpowiedzialne obietnice". "Przygotowane racjonalne działania były powszechnie torpedowane, próbowano też wyprowadzać przeciw nim ludzi na ulice" - przekonywał.

Z oceną PO nie zgodził się śląski poseł PiS Michał Wójcik, według którego krytyka działań rządu PiS wobec górnictwa dzień po - jak mówił - historycznym wydarzeniu, jakim było zawarcie porozumienia ze stroną społeczną i faktycznie uratowanie Kompanii Węglowej przed upadłością, jest niezrozumiałe i świadczy o "oderwaniu PO od rzeczywistości". Wójcik wskazał, że PO na przykładzie wtorkowego porozumienia z górnikami powinna "uczyć się, jak prowadzić dialog z ludźmi".

"W górnictwie PO doznała sromotnej klęski; przez wiele miesięcy rozmawiali, mamili, obiecywali, ale nie szły za tym ani pieniądze konkretnych inwestorów, ani powołanie grupy górniczej, ani faktyczne porozumienie ze stroną społeczną, ani porozumienie z Komisją Europejską" - wyliczał Wójcik, według którego powstanie PGG oznacza ustabilizowanie sytuacji w górnictwie. "Na Śląsku stało się wczoraj coś dużego i ważnego, historycznego w wielu wymiarach. Trzeba umieć to docenić i uszanować" - powiedział poseł PiS.

Czytaj też: Tchórzewski zapowiada budowę bloków energetycznych

Poseł Czerwiński z PO porozumienie ze związkami uznał za dobrą wiadomość, przypomniał jednak wcześniejsze porozumienia, z poprzednim rządem, ze stycznia 2015 r. "Wczoraj słyszeliśmy informacje na temat gotowości do rozmów związków zawodowych, organizacji społecznych - i to jest dobra wiadomość, bo daje pewną nadzieję dla ludzi, którzy podpisywali z poprzednim rządem, z nami, porozumienia styczniowe" - mówił b. minister.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spór między PO a PiS. Tym razem ws. programu dla górnictwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!