REKLAMA

Smoleńsk: Macierewicz zapowiada nowe, wstrząsające nagrania

  • Autor: GP
  • 02 września 2016 12:25
Smoleńsk: Macierewicz zapowiada nowe, wstrząsające nagrania Antoni Macierewicz zapowiada nowe taśmy z rozmowami pilotów TU-154M. (fot.: twitter.com/mon_gov_pl)

• Szef MON w wywiadzie prasowym zapowiedział, że resort ujawni i upubliczni dowody smoleńskie, które do tej pory nie były powszechnie dostępne.
• Antoni Macierewicz sugeruje, że komisja Millera, która badała wypadek polskiego samolotu zataiła część dowodów.
• Zapowiedziane publikacje są owocem prac podkomisji smoleńskiej, która działa w strukturze MON.

W piątek (2 września) ukazała się w "Rzeczpospolitej" obszerna rozmowa z ministrem obrony narodowej, Antonim Macierewiczem. Tematem przewodnim wywiadu była katastrofa smoleńska, którą w ramach MON bada specjalna podkomisja.

- Wkrótce ujawnimy nowe nagrania załogi tupolewa, które dotąd nie były znane, ale nie pochodzą one z pokładu polskiego samolotu. Każdy będzie mógł ich wysłuchać - zapowiedział w rozmowie Macierewicz. Z następnych słów ministra wyłania się obraz konspiracyjnego ukrywania dowodów i manipulowania badaniem wydarzeń nad Smoleńsk-Siewiernyj z 10 kwietnia 2010 roku.

- Dysponujemy teraz prawdziwymi dowodami, w tym tymi, które ukrywała komisja Millera - ocenił polityk PiS. - Mamy wstrząsające wyznania członków tej komisji.

Polityk nie chciał ujawnić, jakie informacje są na nowych nagraniach, ani skąd pochodzą wspomniane taśmy.

Podkomisja specjalna ds. Smoleńska

- To nie będzie jeszcze ostateczny materiał, ale rzuci on bardzo istotne światło na przebieg i przyczyny katastrofy smoleńskiej - zapewniał szef MON. - Bo to, że działania nawigatorów rosyjskich i moskiewskich decydentów miały na celu doprowadzenie do katastrofy polskiego samolotu z prezydentem Lechem Kaczyńskim i całą delegacją na pokładzie, nie pozostawia żadnych wątpliwości - zapewnia Macierewicz.

Od lutego tego roku działa specjalna podkomisja w ramach struktur dochodzeniowych transportu lotniczego MON, która ma za wyłączny cel zbadanie przyczyn katastrofy z kwietnia 2010 roku.

Czytaj: MSZ ma też dokumenty dotyczące Smoleńska

- Mija blisko 6 lat od momentu, który nazwano największą tragedią po II Wojnie Światowej w dziejach niepodległego państwa polskiego - mówił w lutym br. minister Macierewicz. - Była to największa tragedia lotnicza w dziejach lotnictwa światowego. W jednej chwili zginęli wówczas przedstawiciele całej elity państwowej RP: prezydent prof. dr Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźctwie, wszyscy szefowie rodzajów sił zbrojnych, ministrowie i dostojnicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo RP.

Podkomisja pracuje pod przewodnictwem dr. inż. Wacława Berczyńskiego.

Opozycja krytykuje Macierewicza

Antoni Macierewicz jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych i polaryzującym opinię społeczną politykiem rządu Beaty Szydło. Od lat jest obiektem częstej krytyki posłów opozycji.

Ostatnio Macierewicz był atakowany za decyzje odznaczeniowe w resorcie. Dokładniej za decyzję przyznania orderu rzecznikowi ministerstwa Bartoszowi Misiewiczowi, który sprawuje tę funkcję krótko.

Katastrofa Smoleńska

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej zginęło wielu polskich polityków, dowódców wojskowych, załoga. Śmierć poniósł też urzędujący wówczas prezydent Lech Kaczyński.

Delegacja udawała się na kwietniowe obchody mordu katyńskiego.

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA