Śmigłowce Caracal: Po fiasku rozmów możliwe kolejne przetargi

Śmigłowce Caracal: Po fiasku rozmów możliwe kolejne przetargi
Eksperci po fiasku rozmów: możliwe kolejne przetargi, mały zakup z wolnej ręki. (fot. zdj. ilustracyjne/wikipedia.org)

• Kolejne przetargi na śmigłowce do różnych zadań, niewielki zakup z wolnej ręki, przedłużenie resursów posiadanych maszyn - to możliwe scenariusze, jakie przewidują komentatorzy po fiasku rozmów offsetowych ws. śmigłowców Caracal.
• Caracal został wybrany do końcowych rozmów w przetargu na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska.
• Ministerstwo Rozwoju 4 października poinformowało, że ofertę offsetową Airbus Helicopters uznało za niezadowalającą, a dalsze negocjacje są bezprzedmiotowe.

Po podaniu decyzji MR wiceszef MON Bartosz Kownacki mówił, że trzeba ocenić, jakich śmigłowców będzie potrzebować polskie wojsko i nie wykluczył, że "należy rozważyć inne skonstruowanie koncepcji zakupu". Zapewnił również, że przerwanie rozmów o Caracalach nie wpłynie na zdolność wykonywania zadań przez armię.

Związkowcy z firm, które wcześniej odpadły z przetargu, wyrazili zadowolenie i oczekiwanie, że MON kupi śmigłowce bez przetargu. Władze firm, które konkurowały z ofertą wielonarodowego europejskiego wytwórcy, reprezentowanego w rozmowach przez Francuzów, nie zajęły dotychczas stanowiska.

"To krok w dobrym kierunku z naszego punktu widzenia, jest radość, ale nie ma euforii, sprawa nie jest jeszcze zakończona" - zaznaczył przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ "S" PZL-Świdnik Andrzej Kuchta. "Formalnie Ministerstwo Obrony Narodowej musi dokończyć procedurę przetargową bez wyboru oferty" - dodał.

Czytaj też: Caracale: Siemoniak ocenia, że PiS potrzebuje pieniędzy na "partyzantkę Macierewicza"

Według niego decyzja MR potwierdza tezę związkowców, "że to wcale nie jest najlepsza oferta dla Polski".

"Czekamy na upublicznienie nowego programu modernizacji sił zbrojnych, zgodnie z zapowiedziami MON taki program miał powstać do połowy września. Liczymy na to, że śmigłowce wielozadaniowe nie wypadły z priorytetów MON i mamy nadzieję, że nie będzie już wymogu wspólnej platformy; wtedy zarówno Świdnik i Mielec, jak i inni oferenci będą mogli spróbować swych sił i dopasować swoją ofertę do oczekiwań wojska" - powiedział Kuchta.

Przypomniał, że w zakładzie trwają zwolnienia, do końca marca ok. 170 osób ma stracić pracę. "Kontrakt byłby sygnałem, że może być inaczej, że nie musimy się rozstawać z pracownikami" - powiedział. Dodał, że w programach dobrowolnych odejść z pracy rezygnują najstarsi pracownicy z dużym stażem i doświadczeniem. "Jeśli będzie nowe rozdanie i dostaniemy coś z tego rozdania, to trzeba będzie sprężyć siły, żeby to zrealizować" - zauważył Kuchta.

Na tę decyzję związkowcy czekali półtora roku - powiedział przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Lotniczego "Solidarności" Roman Jakim. "To bardzo dobra decyzja, która będzie służyła Polsce i pracownikom zakładów w Mielcu i Świdniku. Pierwszy krok we właściwym kierunku" - dodał.
Zdaniem Jakima kolejnym krokiem rządu powinien być zakup śmigłowców bez przetargu, ze względu na bezpieczeństwo kraju. Według związkowca zamówienie powinno trafić zarówno do Mielca i Świdnika.

"Rząd zapowiadał preferencje dla firm, które produkują w Polsce i dają zatrudnienie Polakom, dlatego nie widzę przeciwwskazań, żeby te dwa zakłady dostarczyły śmigłowce dla wojska" - zaznaczył.

Jego zdaniem decyzja rządu powinna zapaść "w ciągu tygodni". "Na pewno nie powinniśmy na nią czekać tyle, ile na decyzję w sprawie Caracali" - powiedział.

Również w ocenie przewodniczącego Solidarności w zakładach PZL Mielec Mariana Kokoszki decyzja o zakończeniu rozmów offsetowych ws. zakupu Caracali to "kapitalna decyzja". Dodał, że trzeba poczekać na kolejne kroki. "Na razie nie wiemy, czy cały przetarg zostanie unieważniony, czy do gry znów wrócą dwie oferty odrzucone na wcześniejszym etapie" - zaznaczył związkowiec.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Śmigłowce Caracal: Po fiasku rozmów możliwe kolejne przetargi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!